środa, 24 czerwca 2020

Zapowiedź: Szukając diagnozy - Lisa Sanders

Felietony, które zainspirowały twórców serialu „Dr House” w księgarniach już 1 lipca

Młody mężczyzna, spędzający swoje urodziny na Bahamach, podczas kolacji próbuje barakudy. Kilka godzin później, tańcząc, upada na parkiet z obezwładniającym bólem brzucha. Kobieta w średnim wieku wraca do lekarza dwa dni po wizycie, na którą przyszła z lekką wysypką na grzbiecie dłoni. Teraz wysypka zrobiła się fioletowa i pokrywa całe jej ciało. Treser słoni w wędrownym cyrku, którego kilka lat wcześniej kopnęła zebra, nagle zaczyna cierpieć na nieznośny ból głowy - czuje, jakby coś wprost „tłukło mu się w czaszce”…

Dziwne przypadki medyczne. Uwielbiamy o nich czytać, bo jest to trochę jak lektura wciągającego kryminału – z tym że treści są jeszcze bardziej ludzkie, bliskie… skórze. Literalnie. Sercu, mózgowi i innym narządom. Krótko mówiąc: człowiekowi. Bo „przypadki medyczne” to ludzie, ludzkie historie - i dlatego są tak wciągające.
Zamów książkę w przedsprzedaży w najlepszej cenie już dzisiaj!
https://bit.ly/SzukajacDiagnozy
„Szukają diagnozy”, czyli operacja detektywistyczna

W każdym z tych przypadków droga do zastosowania właściwego leczenia jest kręta i frustrująco mglista. W książce „Szukając diagnozy”, która ukaże się 1 lipca nakładem wydawnictwa Insignis, dr Lisa Sanders w pasjonujący sposób opisuje, jak lekarze usiłują rozwikłać medyczne zagwozdki i dochodzą do postawienia właściwych diagnoz - dzięki obszernej specjalistycznej wiedzy, drobiazgowej analizie, a czasem… łutowi szczęścia. Szukanie diagnozy to fascynująca praca. Można wcielić się w Sherlocka Holmesa, który wyróżnia się niespotykanym okiem i wyjątkową sprawnością w dedukcji. Lisa Sanders nie jest jednak tylko medycznym detektywem. Z jej felietonów wypływa mnóstwo zupełnie nieholmesowskiego współczucia i empatii dla pacjentów.

Autorka książki „Szukając diagnozy” to postać nietuzinkowa. Dr med. Lisa Sanders jest profesorem Wydziału Medycznego Uniwersytetu Yale, autorką bestsellera „Zagadki medyczne i sztuka diagnozy”, felietonistką „The New York Times Magazine”, a co ciekawe – inspiratorką, a następnie konsultantką serialu „Dr House”. Wydaje się, że Lisa Sanders doświadczyła już chyba wszystkiego, co nieoczywiste w jej profesji. Wciąż bywa jednak zdezorientowana, analizując osobliwe przypadki schorzeń i dolegliwości.

Można by więc sądzić, że historie o tym, że pacjent budzi się, nie wiedząc, co się stało, i po chwili dociera do niego, że jest w szpitalu, zmrożą krew w żyłach zwłaszcza nam, laikom. Felietony z tajemniczymi i zaskakującymi przypadkami medycznymi, które składają się na książkę „Szukając diagnozy”, dostarczają niejednego dreszczyku emocji, ale paradoksalnie pozostają niezwykle krzepiące – pozwalają wierzyć, że w naszym ciele nic nie dzieje się bez przyczyny. Że prędzej czy później medyczne puzzle ułożą się w wyraźny obrazek – tak jak udaje się to Lisie Sanders. Oby wszystkim układały się możliwie najprędzej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz