wtorek, 11 lutego 2014

Jesteś cudem - Regina Brett [recenzja]


Regina Brett to amerykańska dziennikarka oraz zdobywczyni licznych nagród, dwukrotnie nominowana do prestiżowej nagrody Pulitzera. „Jesteś cudem” to kolejna, po „Bóg nigdy nie mruga”, książka wydana w Polsce, która została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. Świadczy o tym choćby wysokie miejsce w rankingu jednej z większych księgarni na naszym rynku. Muszę przyznać, że nie miałem dotąd styczności z twórczością autorki i nie wiedziałem czego mogę się spodziewać po lekturze. „Jesteś cudem” to pozycja dosyć specyficzna i trudna do jednoznacznego określenia, czy klasyfikacji. Autorka pisze w oparciu o własne doświadczenia i przekazuje kilkadziesiąt ważnych z jej punktu widzenia „lekcji” na temat życia.

Przyjmijmy wstępnie, że jest to pewnego rodzaju poradnik, a tych na rynku jest naprawdę wiele. Autorzy prześcigają się w poradach dotyczących tego jak najlepiej pokierować swoim życiem. Trudno mi porównać książkę Brett z innymi jej podobnymi, gdyż nie jest to rodzaj lektury po który często sięgam. Można śmiało stwierdzić, że jest to pierwszy tego typu tytuł, który miałem sposobność przeczytać. „Jesteś cudem” to pięćdziesiąt lekcji, felietonów, historii, pogadanek, która niosą ważne przesłanie i pewien cel. Ukazują, a nawet uświadamiają jak ważne są wybory, które podejmujemy i jaką mają siłę; możliwość niesienia zmian, tych tytułowych cudów. Brett stara się udowodnić tezę, że nic nie jest niemożliwe.

 
Każdy z nas podejmuje codziennie pewną liczbę wyborów, mniejszych czy większych, bardziej istotnych i tych normalnych, powtarzających się i naturalnych. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę z tego jak są czasami istotne oraz jaki mogą mieć i mają wpływ na nasze życie. To właśnie stara się pokazać Brett. Wszystkie rozdziały mają określone zadanie i kierują ku zmianie. Autorka bynajmniej niczego na nas nie wymusza ani nie nakazuje, wręcz przeciwnie wskazuje kierunek i to od nas zależy jak się do tego ustosunkujemy. Trzeba jednak pamiętać, że każdy wybór niesie ze sobą pewne skutki, za które trzeba wziąć odpowiedzialność.

„Jesteś cudem” to pozycja na swój sposób poruszająca, zawierająca krótkie, aczkolwiek treściwe pogadanki. Autorka stara się pokazać jak nasze życie może się poprawić poprzez pracę, modlitwę czy pomaganie innym. Jak to wszystko przekłada się na lepsze samopoczucie, poprawę nastroju i własnej samooceny. Całość napisana została przystępnym i zrozumiałym językiem. Brett pisze zajmująco, ciekawie i z humorem; nie nudzi, nie moralizuje na siłę, ale jednocześnie skłania do refleksji i pobudza do myślenia. Szuka w człowieku tego, co najlepsze i co sprawia, że niektóre jednostki nie poddają się mimo przeciwności. Świetnym przykładem są tu chociażby artyści czy sportowcy.

Książka ta nie jest poradnik i na swój sposób jest nim. Nie pokaże nam jak zmienić swoje życie by było lepsze. Nie ma chyba idealnego przepisu, takiego gotowego do realizacji. „Jesteś cudem” to pewien drogowskaz, punkt, od którego można zacząć, a który nie jest jedynym rozwiązaniem. Dla mnie osobiście była to ciekawa odskocznia od tego, co normalnie czytam.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję :
Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:4 komentarze:

 1. Właśnie czytam tę książkę i jestem zachwycona ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Dostałam ją na urodziny, ale jakoś mnie nie ciągnie do niej.
  Pozdrawiam
  Dopiero raczkuję, ale jeśli znajdziesz chwilę czasu to zapraszam http://sylu-own-space.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeczytałam "Bóg nigdy nie mruga" w tempie ekspresowym i od razu sięgnęłam też po drugą książkę Reginy Brett. Podobały mi się bardzo. Nigdy nie ciągnęło mnie do poradników typu "jak żyć", ale tym razem się skusiłam i faktycznie - książka jest nim i nie jest jednocześnie. Przede wszystkim to zbiór naprawdę fajnych, mega pozytywnych felietonów, które wywołują uśmiech na twarzy czytelnika. :)

  OdpowiedzUsuń