wtorek, 13 sierpnia 2013

Legion - Elżbieta Cherezińska [recenzja]

Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy...


Brygada Świętokrzyska to oddział Narodowych Sił Zbrojnych, któremu udało się wyłamać spod zwierzchnictwa Armii Krajowej i Naczelnego Wodza. Jednostka zbrojna, która pokazała, walcząc jednocześnie z Niemcami i Sowietami, że zależy im na Polsce i jej przyszłości. Wyklęci przez wielu, oskarżeni o kolaborację z nazistami, trwali niezłomni i niepokorni, maszerując przez kraj by połączyć się z armią Andersa, by dalej walczyć o wolną ojczyznę. Historię piszą zwycięzcy, prawdy należy szukać wśród zakłamań i półprawd, sowieckiej cenzury okresu PRLu. Elżbieta Cherezińska przedstawię epicką opowieść, fascynującą i pełną emocji o „polskich bękartach wojny”, którzy nie poddali się presji i okupantowi, zwyczajnie niezwyczajnych żołnierzach, Polakach, patriotach, dla których walka o wolność była czymś naturalnym. Wszystko napisane z polotem, przemyślanie i ciekawie.

Elżbieta Cherezińska to autorka znana i lubiana, która zyskała rzesze wiernych czytelników. „Legion” to pozycja potwierdzająca świetny warsztat pisarki i ukazująca niezwykłą fascynację historią, pasję, którą należy tylko podziwiać. Potężna, bo licząca 800 stron książka daje nam możliwość zapoznania się z burzliwymi dziejami polskiej jednostki zbrojnej i jej drogi przez walczący kraj, pełną starć, potyczek i ważnych dla jej istnienia momentów, podczas których nie poddali się, ale parli naprzód. Oddziale, o którym wielu z pewnością nie słyszało w ogóle lub znany im jest tylko z nazwy.


Napisana z rozmachem powieść historyczna, z elementami przygody nakreślona została przy użyciu przystępnego i zrozumiałego języka, bez niepotrzebnych czy denerwujących wtrąceń. Autorka zadbała by całość była zrozumiała i przedstawiony w przystępny oraz przemyślany sposób, a przy tym wciągała i nie nużyła. W trakcie lektury widać jak wiele pracy włożyła by jak najlepiej oddać realia II wojny światowej, nie tylko pod względem społecznym czy wojskowym, ale i uwzględniając tło polityczno-historyczne oraz sytuację na arenie międzynarodowej. Wszystko po to, by czytelnik mógł poczuć klimat tamtego okresu, tak bolesnego dla naszej ojczyzny, ale i ważnego, który ukształtował powojenną Polskę.

Patriotyzm, walka o wolny kraj, odwaga i poświęcenie, to elementy, których w historii Polski nie brakuje, szczególnie patrząc na ostatnie 200 lat dziejów naszej ojczyzny. Cherezińska w obiektywny i wyważony sposób stara się ukazać patriotyzm czasów wojny, i walkę o Polskę, tę jedyną, wolną i wymarzoną. Działania toczone na różnych frontach i różnymi sposobami. Autorka stara się ukazać obie strony każdego człowieka, dobrą i tę drugą ciemniejszą, zalety wespół z wadami. Przedstawia fakty, nie stojąc po żadnej stronie bezpośrednio, bez patosu i wywyższania. Wola walki, oddanie ojczyźnie i niezłomność, ale i spory, brak porozumienia czy dążenie do celu nie bacząc na ofiary. Chaos organizacyjny i wojskowy, strach o bliskich, niepewną przyszłość.

Historia, jaka toczy się na kartach powieści, podzielona jest na kilka osobnych wątków, przedstawiających naprzemiennie losy poszczególnych bohaterów i postęp akcji. Z czasem ich dzieje się zazębiają i przenikają, dając jedną wspólną i spójną całość. Postacie są różne, jedyne w sposób rodzaju i przez swoją osobowość czy status ukazujące pewien aspekt tamtych czasów czy mentalność. Ilość bohaterów początkowo może trochę mieszać, ale z czasem wrażenie to zanika i można w pełni cieszyć się z lektury. Strony same się przewracają i niewiadomo kiedy dochodzimy do końca.

„Legion” to pozycja, po którą warto sięgnąć, by poznać kawałek historii, tej zapomnianej. Cherezińska udowadnia, że powieść historyczna może być interesująca, przydatna, pogłębiać wiedzę, skłaniać do refleksji i pobudzać do myślenia.
 


Na koniec słowa kończące książkę:

Wciąż, do natręctwa, powtarzam: cieszmy się naszą historią. Poznawajmy ją z ciekawości i radością. Pomniki zamieniają bohaterów w kamień, a historię czynią twardą i nieprzystępną. Opowieści mogą otwierać przeszłość i oddawać ludziom/historii życie. Bierzmy je takimi, jakim było. W nas też jest las.
 


Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:3 komentarze:

 1. "Legion" to pozycja obowiązkowa na mojej liście lektur, w które muszę się w najbliższym czasie zaopatrzyć. Czytanie "Korony śniegu i krwi" tej samej autorki było dla mnie wspaniałym przeżyciem i mimo że książkę czytałem już prawie rok temu, to wciąż żyje ona w mojej pamięci i często powracam do niej myślami, dlatego "Legion" jest książką, którą po prostu muszę dorwać w swoje ręce, inaczej nie wyobrażam sobie mojego dalszego egzystowania...

  Pozdrawiam,
  R

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem juz za połową tej książki, więc z lęku o spojlery przyznaję, że nie czytałam całej twojej recenzji. Chce ino ;] powiedzieć, że jak do tej pory książkę uważam, za fenomen polskiej literatury. Czyta się niesamowicie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak dla mnie to super książka , którą po prostu trzeba przeczytać

  OdpowiedzUsuń