sobota, 8 czerwca 2013

Przewodnik po świecie herosów - Rick Riordan [recenzja]


Kolejny tom cyklu „Olimpijscy herosi” zatytułowany „Dom Hadesa” będzie miał swoją premierę dopiero w październiku tego roku. Czasu jeszcze trochę zostało, a wielu fanów czeka z niecierpliwością na dzień, gdy będzie mogło zatopić się w lekturze, tym bardziej, że poprzedni tom, „Znak Ateny”, zakończył się sporym cliffhangerem. Wydawnictwo Galeria Książki, aby nieco osłodzić fanom oczekiwanie na wydanie czwartej części przygód Percy’ego i reszty herosów, oddaje w ręce czytelników książkę oryginalną i fascynującą, którą każdy fan twórczości Ricka Riordana powinien mieć na własność, a jeśli nie to przynajmniej zapoznać się z nią dokładnie.

„Przewodnik po świecie herosów” stanowi swoiste kompendium po cyklu „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, zawierające wszystko to, co było istotne dla całej opowieści. Na prawie 150 stronach znajdziemy wszelkie możliwe informacje na temat świata stworzonego przez Riordana, jego niebywałej wizji olimpijczyków żyjących w XXI wieku oraz tego, co składa się na mitologię grecką. Książka została podzielona na osiem rozdziałów, z których każdy poświęcony jest określonemu tematowi, grupie postaci, potworów czy bóstw, miejscom, które odegrały ważną rolę i magicznym artefaktom używanym przez półbogów.


Począwszy od pierwszego do ostatniego działu przewodnik zawiera w sobie mnóstwo informacji, które warto pamiętać i znać by ułatwić wyobrażenie sobie tego, o czym czytaliśmy. Część pierwsza poświęcona została głównemu bohaterowi cyklu, czyli synowi Posejdona. Dwójka to opis życia w obozie półbogów, jego plan, test, w którym możemy sprawdzić czy jesteśmy herosami, opis ważnych obozowiczów i innych mitologicznych mieszkańców. Dalej mamy rozdział poświęcony ważnym bogom i boginiom oraz duchom przyrody, które odgrywają mniejsza bądź większa rolę w cyklu. Część czwarta to swoisty bestiariusz, na temat potworów i bestii, które spotykamy na kartach powieści. Pomaga to w lepszym wyobrażeniu sobie, z czym do czynienia mają herosi. Piątka nawiązuje do tomu „Bitwa w Labiryncie” i opisuje miejsca odwiedzone w tej części, łącznie z warsztatem Dedala. Natomiast szóstka to wizyta w podziemiach, w gościnie u Hadesa, po włościach, którego oprowadza nas jego syn Nico. Rozdział numer siedem to boski magazyn, w którym znajdziemy spis magicznych przedmiotów i artefaktów, swoistych osobliwości, które przewijają się w trakcie lektury poszczególnych tomów. Ostatnia, ósma część to kompendium, w którym znalazło się to, co nie pasowało do poprzednich części przewodnika.

Wydawnictwo postarało się, żeby wydanie było solidne, przykuwało oko i było zrobione na wysokim poziomie. Twarda oprawa, kredowy papier, żywe kolory i hologram na okładce z przodu oraz tłoczone złote litery. Trochę szkoda, że brakuje kart z postaciami, które dołączone były do wydania amerykańskiego, ale nie można mieć wszystkiego.

Miłośnicy twórczości Ricka Riordana i stworzonych przez niego historii będą zadowoleni i niezależnie od tej recenzji sięgną po przewodnik. Wszystkim innym polecam najpierw zapoznać się z całym cyklem i dopiero później zabrać się za lekturę tej książki.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:
1 komentarz: