niedziela, 19 maja 2013

Obca Pamięć - Dan Krokos [recenzja]


Miranda North nie jest kimś zwyczajnym, a jej umiejętności sprawiają, należy do bardzo niebezpiecznych osób. Nawet, jeśli nie zdaje sobie z tego sprawy – może to i lepiej. Dziewczyna nie pamięta, kim jest, skąd pochodzi, ani jak znalazła się sama w centrum handlowym. Wystraszona i spanikowana, całkiem przypadkowo uwalnia wokół siebie falę tajemniczej energii. Wśród ludzi zgromadzonych wokół niej wybucha przerażenie i panika, niosące ze sobą tragiczne skutki. Tylko jedna osoba, chłopak imieniem Peter, jest niewzruszona tym, co potrafi i ani trochę zaskoczona jej zdolnościami. Pozostawiona bez żadnej innej możliwości, musi zaufać nieznajomemu i ruszyć razem z nim by odnaleźć swoją tożsamość.

Bohaterka powoli odkrywa, że nie jest sama, a na świecie istnieje więcej osób z podobnymi umiejętnościami. Wszyscy stanowią część elitarnego zespołu, stworzonego i wyszkolonego do walki oraz składającego się z jednostek zdolnych – dzięki swej mocy - niszczyć całe miasto. Jednak bez pamięci Mirandzie trudno powrócić na nowo do starego życia i chłopaka, którego podobno kocha. Dziewczyna mimowolnie poznaje prawdziwy cel jej zespołu i mroczną tajemnicę, która sprawia, że wszyscy razem muszą uciekać. Przyszłość staje pod znakiem zapytania, a odzyskanie pamięci przestaje nagle być takie istotne.


“Obca pamięć” to debiutancka powieść Dana Krokosa, przeznaczona bardziej dla młodszego czytelnika i jednocześnie jedna z pierwszych książek wydanych w Polsce przez nowopowstałe wydawnictwo Drageus Publishing House. Fantastyczna i intrygująca historia z gatunku science-fiction, z elementami thrillera i dobrej przygody, napakowana mnóstwem akcji, niesamowitych przygód i ciekawych bohaterów. Pościgi, wybuchy i strzelaniny, potyczki oraz starcia, wszystko by ocalić przyszłość i przetrwać, a to tylko niektóre elementy, które pozytywnie wpływają na lekturę.

Powieść Krokosa to całkiem udana i sprawnie nakreślona pozycja, wykorzystująca utarte schematy, których tak wiele w pozycjach dla młodszego czytelnika. Autor jednak przekształca je według własnego uznania, dokłada kilka elementów i oddaje w ręce czytelnika coś całkiem innego oraz nowego. Krokos doskonale wie, o czym chce pisać, jak kreować opowieść i jak to dobrze oddać na papierze, a do tego sprawić by było zajmujące i dostarczało odpowiedniej dawki emocji oraz mnóstwa rozrywki. Mamy świetnie zawiązaną intrygę, zmyślną i chytrą, kilka niesamowitych zwrotów akcji oraz przełomów, w których wszystko nagle zmienia swój bieg, zaskakując nas na całego. Książka ma odpowiedni klimat i trzyma w napięciu już od pierwszej strony.

Pojawiający się na scenie bohaterowie z jednej strony zasługują na uznanie, z drugiej niektóre jednostki nie do końca do mnie przemawiały. Można je podzielić na te, które łatwo polubić i resztę, z którą jest problem. Do tych ostatnich należy w jakimś stopniu główna postać, czyli Miranda, której kreacja nie została do końca przemyślana i brakuje jej tego czegoś, co sprawia, że wybija się ponad inne i pozwala nam się z nią utożsamiać. Mam nadzieję, że w kolejnym tomie bohaterowie będą poprawieni. Reszta osób, jakie pojawiają się na scenie prezentuje się przyzwoicie.

Debiutancka powieść Krokosa to świetne czytadło, w którym strony same się przewracały. Lekki i zrozumiały język, ciekawi bohaterowie i mnóstwo akcji to niewątpliwe zalety książki. „Obca pamięć” wciąga i dostarcza dobrej dawki emocji.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


1 komentarz: