niedziela, 21 kwietnia 2013

Pamiętniki półbogów - Rick Riordan [recenzja]


„Pamiętniki półbogów” to kolejna książka, po „Archiwum herosów”, stanowiąca uzupełnienie serii i dodatek wydany pomiędzy premierami kolejnych tomów. Pozycja dosyć specyficzna, bo skupiająca się na mało znanych przygodach półbogów znanych zarówno z pierwszego cyklu, jak i obecnie trwającego. Riordan ponownie daje czytelnikom swoiste kompendium wiedzy na temat herosów, ich boskich rodziców, magicznych artefaktów oraz wszystkiego, co z serią związane. Książka stanowi przerywnik pomiędzy „Synem Neptuna” a „Znakiem Ateny”, i miała za zadanie osłodzić oczekiwanie na najnowszy tom.

W „Pamiętnikach…” znajdziemy cztery opowiadania, koncertujące się wokół kluczowych dla fabuły obu serii postaci, ukazanych w całkiem nowym świetle. W „Archiwum herosów” teksty były chronologicznie umiejscowione po wydarzeniach znanych z „Bitwy o Labirynt”. Tutaj jest całkiem inaczej. Wszystkie historie rozrzucone są w czasie, czasem to kilka miesięcy, ale też kilka lat. Riordan skupia się przede wszystkim na przedstawienie mało znanych faktów z życia półbogów, które wpłynęły i ukształtowały ich dalsze życie.

Opowiadania, czyli główna atrakcja tej pozycji dostarczają masę rozrywki – mnóstwo wartkiej akcji, niesamowitych przygód i przedniej zabawy to tylko niektóre elementy, jakie znajdziemy w środku. Riordan pokazuje, czym jest przyjaźń i lojalność, odwaga i poświęcenie, walka w słusznym celu i zdolność podejmowania trudnych wyborów, jak wiele są w stanie poświęcić by wykonać powierzone im zadanie. Poza tekstami znajdziemy wywiady, łamigłówki, mapy i plany oraz rysunki herosów.

„Pamiętnik Luke’a Castellana” cofa nas do czasów, gdy Luke i Thalia uciekali przed potworami i jak w pościgu za pewną kozą, trafili do domu grozy, gdzie omal nie zginęli i jak na ich drodze pojawiła się dziewczynka imieniem Annabeth. Dowiemy się również jak córka Ateny zdobyła swój sztylet, ten sam, który odegra tak ważną rolę. Kolejny tekst to przygody Percy’ego i Annabeth, którzy wyruszają z misją by odnaleźć skradzioną laskę Hermesa – śmieszna i przyjemna opowiastka, z wszystkim tym, do czego przyzwyczaił nas Riordan; dobra zabawa, akcja i przygoda oraz godny przeciwnik. Trzeci tekst to opowieść rozgrywająca się po wydarzeniach z „Zaginionego herosa”, w której Leo stara się skończyć swój okręt, jednak pewien chodzący stolik zniknął z dosyć istotnym elementem reaktora, a do tego w lesie obok Bunkra 9 pojawiły się menady. Na pomoc rusza Jason razem z Piper.

Czwarty i ostatni tekst to dzieło autorstwa syna Ricka Riordana, Haley’a. Historia o tym, co stało się po wydarzeniach z „Ostatniego Olimpijczyka” i jak półbogowie stojący po przegranej stronie radzą sobie z rzeczywistością po bitwie. Głównym bohaterem jest syn Hekate, Alabaster, który jak jego matka posiada władzę manipulacji Mgłą i który musi uciekać przed swoją siostrą, Lamią. Całkiem sprawnie napisany tekst, który czyta się przyjemnie.

Wydany przez Galerię Książki „Pamiętniki półbogów” to pozycja obowiązkowa dla miłośników twórczości Riordana i świetne uzupełnienie obu serii. Fani Percy’ego i reszt ekipy, którzy po nią sięgną powinni być zadowoleni z lektury.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:1 komentarz:

  1. Jako fanka twórczości Ricka Riordana na pewno kupię :)

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń