poniedziałek, 7 stycznia 2013

Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera - Christopher Andersen [recenzja]


Christopher Andersen, cieszący się popularnością dziennikarz i autor licznych bestsellerów, przedstawia biografię jednej z najbardziej złożonych i enigmatycznych postaci ostatnich 50 lat - szaleniec, skandalista, prowokator i ekscentryk, ewenement społeczny i kulturowy, symbol i ikona. Mick Jagger to człowiek, którego nie trzeba zbytnio przedstawiać, a jego nazwisko automatycznie kojarzy się z „The Rollings Stones”; zespołem, który od pół wieku prężnie działa na scenie rockowej, ani na moment nie zwalniając tempa i nie obniżając poziomu. Mało jednak osób wie, kim tak naprawdę jest Jagger i jak ogromny wpływ miał na popkulturę i przemysł muzyczny, całe pokolenia fanów, na sam zespół oraz jego rozwój.

Andersen przedstawia burzliwą i niesamowitą historię życia charyzmatycznego wokalisty, w całkiem nowym i innym – intensywnym - świetle; człowieka, który stał się ikoną muzyki popularnej, symbolem określonej epoki i postacią, która na zawsze zmieniła obliczę rocka. Autor, aby w pełni oddać swoją wizję, do stworzenia książki wykorzystał liczne źródła, w tym rozmowy z całą masą osób, w mniejszym bądź większy stopniu mających wpływ i udział w życiu Jaggera – przyjaciele, krewni, członkowie zespołu, kochanki i kochankowie, muzycy i postacie z pierwszych stron gazet. Takie działanie przełożyło się na fakt, że całość jest czymś niezwykłym i kompleksowym.


Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera” nie jest wybieloną biografią, ukazującą tylko jedną stronę Jaggera, wręcz przeciwnie. Andersen nie bawi się w konwenanse, opisuje nie tylko dobre i pozytywne momenty w życiu muzyka, ale również mniej chwalebne i te gorsze. W środku znajdziemy cała masę informacji, ciekawostek i wszelkich innych smaczków na temat piosenkarza i osób z jego otoczenia, jego życia zawodowego i tej części niezwiązanej z muzyką, prywatnej, dotąd mało znanej. Jagger jest prawdziwym geniuszem, co nie ulega wątpliwości, ale jest również postacią chaotyczną i popadającą z jednej skrajności w kolejną, a jego życie pełne było upadków i wzlotów, chwil gorszych i lepszych, ekscesów, skandalów, szaleństw i seksualnych podbojów, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niektóre informacje zadziwią, a duża większość zaszokuje.

Trudno pisać o książce, tak by zachęcić i jednocześnie nie zniechęcić potencjalnych Czytelników do sięgnięcia po tę pozycję; w przypadku biografii napisanej przez Andersena można stwierdzić jedno – autor postawił na to by nie zanudzić, a lektura była wciągająca i przyjemna. To z pewnością udało mu się dosyć dobrze – całość jest sprawnie napisana, z polotem i umiejętnie; Andersen płynnie przechodzi z jednego wątku w kolejny, w taki sposób, że chcemy poznać jak dalej potoczyły się losy Jaggera, czego doświadczył i jak to wpłynęło na jego życie.
 

Dla kogo ta książka? Dla fanów zespołu, miłośników muzyki i osób zafascynowanych Jaggerem oraz tych, wszystkich, którzy są po prostu ciekawe jak wyglądało życie lidera zespołu The Rolling Stones. Wydawnictwo postarało się by każdy mógł zdobyć książkę w odpowiednim dla niego formacie, biografia dostępna jest w kilku wersjach (papierowa, elektroniczna i audio), a papierowa w dwóch formatach, miękkiej i twardej oprawie. Dodatkowo całość jest przejrzysta, z całą masą zdjęć idealnie dokumentujących to, o czym czytamy, co samo w sobie jest prawdziwą gratką; ale i tak najważniejsza jest tu sama treść. 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję :
Recenzja bierze udział w konkursie dla blogerów:Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz