sobota, 8 września 2012

Assassin's Creed: Tajemna krucjata - Oliver Bowden [recenzja]Tam, gdzie inni ślepo podążają za prawdą, 
ty pamiętaj że nic nie jest prawdą.
Tam, gdzie innych ogranicza moralność bądź prawo, 
ty pamiętaj że wszystko jest dozwolone
Pracujemy w ciemności, by służyć światłu.
Jesteśmy asasynami.


Poznajecie historię najsławniejszego mistrza asasynów, dotąd nieznaną i ukrywaną w tajemnicy przez Niccolò Polo, ojca Marco, sławnego odkrywcy i podróżnika. Posłuchajcie opowieści o znamiennych w skutki losach Altaïra Ibn-La'Ahada, o tragedii, która stała się jego udziałem i zapoczątkowała wielkie zmiany; o niezwykłej i pamiętnej podróży, która na zawsze odmieniła Bractwo i bieg historii; o ciągnącym się od lat konflikcie z zakonem templariuszy i zdradzie ze strony najbliższego towarzysza broni.

Altaïr zostaje wysłany z misją by zdobyć owiany tajemnicą artefakt z rąk templariuszy, jednak próba ta kończy się dużym niepowodzeniem i śmiercią jednego z towarzyszących mu asa synów. Zasłużona wina spada na barki młodego członka Bractwa Asasynów. Zdegradowany musi na nowo zasłużyć się i pokazać swoją wartość, by zmazać piętno hańby. Podróż ku odkupieniu i odzyskaniu swej pozycji nie będzie łatwe. Przed Altaïrem czeka wyprawa do Ziemi Świętej i starcie z dziewięcioma śmiertelnie niebezpiecznymi wrogami, wśród których jest sam przywódca zakonu templariuszy, Robert de Sable. Zadanie to sprawi, że odkryje na nowo samego siebie i pozna w pełni, czym jest Credo Asasynów.

„Tajemna krucjata” to trzecia odsłona niezwykłej serii „Assassin’s Creed” autorstwa Olivera Bowdena oparta o bestsellerowy cykl gier firmy Ubisoft. Historia opowiedziane w książce stanowi niejako prequel do wydarzeń poznanych w dwóch poprzednich tomach przygotowując fanów na kolejną część zatytułowaną „Objawienie”. Autorowi kolejny raz udało się wiernie odtworzyć wydarzenia i klimat znany z gier oraz odtworzyć cząstkę historii, prowadząc fabułę zgodnie z tym jak toczy się rozgrywka, kontynuując i rozszerzając niektóre wątki, w tym te, dotyczące spraw jedynie napomkniętych w serii

Kolejna powieść Bowdena, która ukazała się na rynku dzięki Wydawnictwu Insignis to pozycja całkiem sprawnie i bezpretensjonalnie nakreślona. Stworzona przy użyciu solidnego i przejrzystego stylu fabuła jest spójna i zrozumiała, co pozwala czytelnikowi przejść przez lekturę bez większych problemów. Akcja w książce jest wartka i dynamiczna, z ciekawie umiejscowionymi punktami zwrotnymi i momentami przełomowymi. Autor płynnie porusza się pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami prezentując kolejne miejsca odwiedzane przez Altaïra i wykonywane przez niego misje. Zabieg ten, choć dobry i pożądany chwilami trochę miesza w całości – zbyt szybko przechodzimy od jednego do drugiego zlecenia. Dialogi pojawiające się w trakcie lektury są dobrze skonstruowane. Bowden umiejętnie manipuluje nastrojami, momentalnie przechodząc od scen spokojnych i wydawałoby się pozbawionych dynamizmu, by nagle niesamowicie przyspieszyć tempo akcji i rzucić czytelnika w wir niesamowitych zdarzeń.

Liczba walk, różnego rodzaju potyczek i starć jest stosunkowo duża, umiejscowione są one w dobrych miejscach, co pozytywnie wpływa na lekturę i dostarcza odpowiednich wrażeń. Opisy tych scen są dosyć bezpośrednie, niejednokrotnie brutalne i krwawe, ale jednocześnie świetnie oddane, klimatyczne i działające odpowiednio na wyobraźnię. Podobnie rzecz ma się z lokalizacjami, nakreślone w sposób obrazowy, wymowny i niebywale realistyczny. Każde miejsce, w którym pojawia się Altaïr jest dobrze opisane, tak by jak najlepiej oddać jakąś część tamtych czasów i poczuć jakbyśmy razem z nim tam byli. Starannie naszkicowane postacie, które towarzyszą głównemu bohaterowi, jak i on sam to kolejna zaleta książki, która udowadnia, że autor dobrze przygotował się do pisania.

„Assassin’s Creed: Tajemna krucjata” to lektura, która nie rozczarowuje, ale też nie obiecuje nie wiadomo czego poza jej głównym zadaniem, czyli dostarczeniem odpowiedniej dawki rozrywki. Książka Bowdena to typowy przykład odtwórczej pracy opartej o fabułę gry, coraz częściej spotykanych na księgarskich półkach; co wcale nie znaczy, że jest to coś złego. Autorowi udało się stworzyć lekką i przyjemna lekturę, która powinna przypaść miłośnikom cyklu i nie tylko.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję : 
Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


4 komentarze:

 1. Uwielbiam gry z serii "Assassin's Creed" :) Na półce czeka na mnie "Bractwo", ale nieco obawiam się czy książka jest w stanie oddać niezwykły klimat znany z gier... Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gry z serii "Assassin's Creed" to jeden z moich ulubionych tytułów, a po książkę sięgnąłem niedługo po premierze i czytałem ją jednym tchem :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie lubię odtwórczych książek, napisanych czy to na podstawie gry, czy filmu / scenariusza. Zazwyczaj wychodzi z tego klops.

  OdpowiedzUsuń
 4. W grę co prawda nie miałam okazji, ale słyszałam o niej wiele pozytywnych opinii. Teraz jestem ciekawa, czy książka im dorówna. Recenzje na ten temat są różne, więc wolę samej się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń