piątek, 9 grudnia 2011

EPIC - Conor Kostick [recenzja]

Historia rozgrywa się w niedalekiej przyszłości na planecie Nowa Ziemia, skolonizowanej przez uciekinierów z macierzystej Ziemi. Od wielu pokoleń społeczeństwo opiera się na jednym, nienaruszalnym prawie – zero przemocy. Wszelkie konflikty i sprzeczki rozstrzygane są na arenie niebywale realistycznej gry komputerowej – tytułowej EPIC, rozgrywanej w równoległej wirtualnej rzeczywistości. Na przestrzeni lat gra stała się czymś dużo bardziej zaawansowanym, obecnie opiera się na niej niemal cale życie społeczne, polityczne i ekonomiczne. Decyzje podejmowane w trakcie rozgrywek, mają ogromny wpływ na to, co dzieję się w prawdziwym życiu – na bogactwo, status i możliwości zatrudnienia.

Pewnego dnia chłopak imieniem Eric wraz z grupą przyjaciół rzuca wyzwanie systemowi i podejmuje się wykonania niemożliwego. Podważa wszystko to, na czym opiera się cała gra, wyrusza na wyprawę, od której powodzenia zależy coś więcej niż tylko ukończenie gry. Świat czekają zmiany, pytaniem jest tylko, co przyniosą ze sobą – przetrwanie czy zniszczenie? Conor Kostick zabiera nas w pełną niezwykłych i zapierających dech w piersi przygód, niebywałych spotkań i niesamowitych starć, podróż. Podejmij wyzwanie, sława i bogactwo czekają. Odważ się i ruszaj na spotkanie przygody.

Conor Kostick przedstawia pierwszy tom oryginalnej i zaskakującej trylogii, której akcja toczy się w nakreślonym z wielkim polotem i precyzją uniwersum, które po prostu oczarowuje swoim rozmachem. „Epic” to zadziwiająco dobra powieść, sprawnie i barwnie napisana, która łączy w sobie elementy powieści przygodowej i społeczno-obyczajowej, dodatkowo przesiąkniętej na wskroś elementami fantastycznymi. Autor umiejętnie rozgranicza wydarzenia rozgrywające się w wirtualnej rzeczywistości od tych mających miejsce w normalnym świecie, dzięki czemu opowieść jest spójna i przejrzysta.

Autor od samego początku rusza ostra, ani na chwilę nie zwalniając. Kunsztownie i zmyślnie skonstruowana intryga, sprawia, że czytelnik na każdym kroku jest zaskakiwany, akcja ze swoimi przełomami i przewrotami jest wartka i cały czas trzyma w napięciu. Całość napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, co przekłada się na płynną narrację, a wszystko doprawione mnóstwem humoru. Wizja świata, jaką kreśli przed nami autor jest niezwykle obrazowa i dopracowana, a co ważne przemyślana. Trzeba przyznać, że autor włożył dużo pracy by wszystko łączyło się ze sobą w jedno. Opisy obu „rzeczywistości” robią ogromne wrażenie, są sugestywne i wymowne.

Bohaterowie to zwykli ludzie, tacy jak my – z takimi samymi problemami i rozterkami. Determinują ich wybory, które podejmują, a nie wymagania fabuły. Każdy z nich wnosi do powieści cząstkę siebie, dając znać o sobie w trakcie lektury i nie pozwalając zapomnieć o swoim istnieniu. Jednostki te są jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalne, zarówno to, kim są naprawdę, jak i postacie, w które się wcielają w trakcie rozgrywek.

Dawno nie czytałem książki, która pochłonęłaby mnie na tyle by zarwać noc. „Epic” to napakowana akcją powieść, fascynująca i burzliwa, która dostarcza mnóstwa rozrywki i niesamowitych doznań, a momentami szokuje i skłania do refleksji. Idealna pozycja dla wszystkich tych, którzy szukają czegoś zajmującego i interesującego do czytania. 


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:
Wydawnictwo: Telbit
Przekład: Dariusz Kopociński
Format: 144 x 208 mm
Oprawa: Miękka
ISBN: 978-83-62252-52-7
EAN: 9788362252527
Cena brutto: 37.00 zł 
Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


6 komentarzy:

 1. Chcę przeczytać, brzmi jak świetne sci-fi

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak dobrze, że niedługo będę mogła przeczytać tę książkę. Recenzja jedynie sprawiła, że nie mogę się doczekać jeszcze bardziej. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się przekonana. Dopisuję do listy.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro taka wciągająca,to muszę przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna książka. Recenzja u mnie już niedługo, ale wrażenia mam analogiczne z Twoimi:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo ja też pochłonęłam ją w nockę i ogromnie mi się podobała ;) Obecnie czytam drugi tom :D

  OdpowiedzUsuń