piątek, 11 listopada 2011

Polska od roku 1944. Najnowsza historia. - Witold Sienkiewicz [recenzja]

Powojenna historia naszego kraju została już opisana w niezliczonej liczbie różnego rodzaju publikacji z zakresu politologii, historii, socjologii czy teologii. Autorzy, niejednokrotnie uznani badacze, przedstawiali minione wydarzenia skupiając się tylko na określonej tematyce i poszczególnych aspektach życia w tamtych czasach, pomijając niekiedy mniej istotne czy mało ważne – z ich punktu widzenia - fakty. Na rynku brakowało, więc pozycji, która skupi się nie tylko na całokształcie dziejów Polski, ale przedstawi szczegółowe ujęcie wszystkiego, co wydarzyło się po 44 roku. Kompendium wiedzy, wydane pod szyldem warszawskiego wydawnictwa Demart to niezwykle dokładna synteza najnowszej historii Polski, która skupia się na kluczowych momenty, przełomowych wydarzeniach i znaczących procesach społecznych, które w mniejszym bądź większym stopniu wpłynęły na obecny kształt państwa, jego wizerunek na arenie międzynarodowej i funkcjonowanie społeczeństwa. „Polska od roku 1944” Witolda Sienkiewicz to pozycja specyficzna, która zdecydowanie wyróżniania się na tle innych jej podobnych, szczególnie, jeśli chodzi o zróżnicowaną zawartość i mnogość zawartych w niej tematów. Obszerny i ogromny wachlarz zagadnień, jakie są poruszane robi duże wrażenie i budzi mimowolny szacunek dla autora i jego pracy, którą włożył w stworzenie tak kompleksowej publikacji. Całość podzielona jest na osiem głównych rozdziałów, a te z kolei na kilkanaście podrozdziałów. Autor porusza nie tylko tematykę polityczną, ale ukazuje zjawiska o charakterze społecznych i gospodarczym, aspekty związane z wojskiem, mniejszościami narodowymi czy religijnością społeczeństwa polskiego. Czytelnik na łamach tej książki znajdzie mnóstwo informacji i ciekawostek związanych z narodzinami systemu władzy, kolejnych wyborach parlamentarnych i prezydenckich czy referendach oraz tym jak wpływały na funkcjonowanie państwa. Sienkiewicz porusza również problematykę protestów społecznych wskazując na ich początek już w latach 40-tych ubiegłego wieku, zarówno strajków robotniczych jak i szkolnych. Z książki dowiadujemy się o roli wojska, i aparatu bezpieczeństwa zarówno polskiego jak i radzieckiego, widzimy jak kształtowały się powojenne granice i jak przebiegały procesy przesiedlania ludności polskiej, ale i niemieckiej czy ukraińskiej. Innym ważnym aspektem, który nie został pominięty było ukazanie wpływu Kościoła oraz poszczególnych wyznań na ludność i jego rola w kształtowaniu świadomości. Dużo uwagi autor poświęca gospodarce, temu jak kształtowała się na przestrzeni lat, o wzlotach i upadkach oraz decyzjach kolejnych ekip rządzących, które niejednokrotnie przynosiły więcej szkód niż pożytku. 

Witold Sienkiewicz z wielką precyzją i dokładnością kreśli przed Czytelnikami burzliwą i intrygującą historię państwa Polskiego na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat. Barwnie i rzetelnie, a do tego sprawnie napisana publikacja nie skupia się tylko na jednej rzeczy, ale ukazuje pełniejszy obraz tamtych czasów. Autor stara się pokazać szczegółowe ujęcie określonego wydarzenia, procesów zachodzących w państwie czy zmian w społeczeństwie poprzez określenie przyczyn i skutków oraz tego jak wpłynęły te procesy na obywateli i kształt państwa. Wszystko to jest znakomicie zilustrowane poprzez liczne fotografie, mapy, wykresy i wyliczenia, rysunki, reprodukcje ulotek, plakatów czy pierwszych stron gazet, dokładne i szczegółowe tabele oraz kalendaria. 

„Polska od 1944 roku” to pozycja, z którą zdecydowanie warto się zapoznać, idealna dla tych wszystkich, którzy interesują się historią naszego kraju. Książka została stworzona w sposób przejrzysty, napisana prostym i zrozumiałym językiem, co pozwala szybko i bez niepotrzebnych problemów poruszać się po tej publikacji. Na plus zasługuje świetne wydanie – duży format, twarda okładka, wysokiej jakości druk i czytelna czcionka.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję :Wydawnictwo: Demart
Liczba stron: 424
Format: 20.5 x 29.5 cm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788374276337
Data wydania: 2011

Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz