wtorek, 1 listopada 2011

Grillbar Galaktyka - Maja Lidia Kossakowska [recenzja]

Hermoso Madrid Iven jest uznanym szefem kuchni, w jednej z najbardziej renomowanych restauracji w całym wszechświecie. „Płacząca Kometa”, to miejsce, które nie na darmo posiada dwie kometki w prestiżowym „Przewodniku Plejadzkim”. Potrawy, które wychodzą spod rąk tutejszych mistrzów to przysłowiowe „niebo w gębie”. Każde danie, jakie tutaj powstaje to kulinarne wyzwanie, uświęcony proces, w którym wszystko jest przygotowywane tak, by zachwycało, zaskakiwało, niejednokrotnie zdumiewało i przede wszystkim przynosiło zaspokojenie potrzeby, jaką jest jedzenie. Nie ważne, kim jesteś, do jakiej rasy przynależysz i z której planety pochodzisz, tutaj dowolna, nawet najbardziej dziwna zachcianka zostanie spełniona.

Wszystko zaczyna się pewnego dnia komplikować, a Iven staje przed nie lada wyzwaniem. Kolejna kontrola z Ministerstwa Zdrowego Odżywiania nie zapowiada się za dobrze, szczególnie, że wredny inspektor doszukuje się haniebnych uchybień w pracy i wręcz żąda wycofania z menu wszelkiego jedzenia na rzecz jakiegoś sztucznego paskudztwa. Dodatkowo w magazynie zalęgły się jakieś „szkodniki”, a niektórzy pracownicy znikają w niewyjaśnionych okolicznościach. Nic jednak nie zapowiadało prawdziwej katastrofy - w restauracji dochodzi do morderstwa pewnego wpływowego osobnika, a Hermoso, jako główny podejrzany musi uciekać.

Maja Lidia Kossakowska korzystając ze swojego nieprzeciętnego stylu i ogromnych pokładów talentu połączyła ze sobą niebanalny pomysł, chytrą intrygę i zmyślna zagadkę kryminalną, dorzuciła mnóstwo przygody, wartkiej akcji i poczucia humoru, wciągnęła we wszystko oryginalnych bohaterów i stworzyła fascynującą i na swój sposób absurdalną opowieść, która wciąga, bawi i szokuje, a do tego dostarcza niemałych wrażeń. „Grillbar Galaktyka”, to powieść humorystyczna utrzymana w klimacie space opery, łącząca w sobie elementy kryminały, powieści przygodowej, satyry socjopolitycznej i książki kucharskiej, która rozgrywa się w nietypowym i dziwnym uniwersum.

Autorka kolejny raz udowadnia, że jest prawdziwą mistrzynią kreacji. Z niezwykłą precyzją i szczegółowością kreśli przed Czytelnikiem niebywale kompleksowe i pełne życia uniwersum, po którym z wprawą i wdziękiem porusza się. Razem z głównym bohaterem odbywamy pasjonującą, ale i niebezpieczną wyprawę po licznych planetach, która dostarcza wiele ekscytacji i radości, ale i wiedzy. Podróż, w jaką udaje się Hermoso to przede wszystkim próba odnalezienia i poznania samego siebie, oraz życia wokół – nowe doświadczenia, jeszcze więcej oryginalnych potraw i intrygujących spotkań, które nieodwracalnie odmienią jego życie.

Kossakowska nie nudzi, jej najnowsza powieść to sprawnie i bezpretensjonalnie napisana książka z ciekawie zarysowana intrygą, która jest tak skonstruowana by Czytelnik był nieustannie zaskakiwany i świetnie się bawił. Mamy niespodziewane zwroty akcji i punkty przełomowe, aurę tajemniczości i niepokoju, a całość na wskroś przepełniona mnóstwem humoru. Wszystko napisane prostym i zrozumiałym językiem, bez zbędnych wtrąceń i niepotrzebnego patosu. Dialogi są dobrze skonstruowane a opisy pojawiają się w trakcie lektury są sugestywne i wiarygodne, styl jest oszczędny i przejrzysty. Autorka tworzy całą masę nietuzinkowych i pełnych życia bohaterów, którzy szybko zyskują sympatię czytelnika. Dodatkowym plusem są liczne nawiązania do klasyki gatunku SF, które autorka szczerze i z klasą wyśmiewa. Uważny Czytelnik znajdzie nawiązania choćby do „Obcego” czy „Gwiezdnych Wojen”.

"Grillbar Galaktyka" to prawdziwa czytelnicza uczta, stworzona z idealnie dobranych i zmieszanych ze sobą składników, danie z najwyższej półki, którego nie powstydziliby się kucharze z „Płaczącej Komety". Każdy, kto sięgnie po tę powieść musi przygotować się na niezapomniane przeżycia, mnóstwo śmiechu i moc wrażeń – jeszcze nigdy książka o gotowaniu nie była tak zabawna i wciągająca.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 22 Październik 2011
ISBN: 978-83-7574-672-3
Oprawa: miękka
Format: 125 x 195 mm
Liczba stron: 512
Cena: 37,80 zł
Seria: Bestsellery polskiej fantastyki 


Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


2 komentarze:

  1. Zapowiada się interesująca lektura ; ) Mam nadzieję, że uda mi się kiedyś ją dopaść.

    OdpowiedzUsuń
  2. Już od pierwszych zapowiedzi czekałam na ten tytuł - może nie jestem aż tak wielką fanką Kossakowskiej, ale interesowało mnie, jak sobie poradzi w klimatach S.F. Na pewno przeczytam Grillbar Galaktyka, ale to dopiero, jak skończę aktualne książki na liście do przeczytania "na teraz":)

    OdpowiedzUsuń