piątek, 9 września 2011

Wielka inwersja - Catherine Asaro [recenzja premierowa]

Niedaleka przyszłość, ludzkość skolonizowała Wszechświat. Postęp technologiczny idący w parze z militarnym jest oszałamiający. Dzięki wynalezieniu inwersji możliwe jest poruszanie się w abstrakcyjnej rzeczywistości i osiąganie nieograniczonej prędkości niezależnie od czasu. Międzygalaktyczne bitwy rozgrywają się z prędkością światła. Broń zdolna jest do niszczenia całych planet i anihilacji materii. Empaci, czyli obdarzeni zdolnością odczuwania myśli innych ludzie, wiedzą, co czują ich ofiary. Wojna zyskała całkiem nowy, pozbawiony ograniczeń wymiar.

Sauscony Valdoria – jest Jagernautką, członkinią elitarnej grupy żołnierzy-empatów, wyposażonych w bioszczepy wzmacniające ich przyrodzone dary. Prawdopodobnie najlepsza i najsilniejsza z nich w całym Wszechświecie, jest ponadto potencjalną następczynią Imperium Skoliańskiego. W trakcie rutynowej podróży na neutralną planetę Delos natyka się na Handlarzy, przedstawicieli znienawidzonego Cesarstwa Eubiańskiego. Jej ścieżki krzyżują się z następcą tronu, zwyczajne spotkanie staje się początkiem czegoś niezwykłego, na swój sposób pięknego, ale i niebezpiecznego. Odmieni ono nie tylko główną bohaterką, ale przede losy całego Wszechświata.Catherine Asaro w swojej debiutanckiej powieści zabiera nas w niezwykłą podróż do czasów, w których Wszechświat nie ma już przed ludźmi tajemnic. Wielka Inwersja to bezpretensjonalna i sprawnie stworzona mieszanka hard sci-fi i space opery, z elementami powieści przygodowo-obyczajowej, romansu i fantasy militarnej. Autorka snuje zaskakująco ciekawą opowieść o społeczeństwach rządzących się twardymi prawami, w których o statusie społecznym i przynależności decyduje poziom posiadanych zdolności empatycznych. To jednak także historia o ludziach, namiętnościach, jakie nimi targają, nienawiści, pożądaniu, cierpieniu i poświęceniu. O tym, do czego człowiek jest zdolny w imię miłości i wolności.

Tło polityczne, społeczne i technologiczne, które kreśli w swojej powieści Asaro, robi ogromne wrażenie i oczarowuje swym rozmachem. Obraz, jaki przedstawia, jest szczegółowy, niezwykle dopracowany, a do tego sugestywny i całkiem prawdopodobny. Co ważne – także przemyślany. Autorka stara jak najlepiej przybliżyć Czytelnikowi świat, w którym rozgrywa się akcja jej powieści. Każde prawo, jakie rządzi tą rzeczywistością i pozwala na dokonywanie określonych działań zostaje dokładnie wyjaśnione, każdy przedmiot czy nawet pojazd – opisany. Poznajemy historię tego uniwersum, genezę podbojów przestrzeni kosmicznej, przyczyny konfliktu między Skolią i Eubianami, relacje panujące pomiędzy poszczególnymi jednostkami, zwykłymi mieszkańcami, jak i osobami uprzywilejowanymi. Dowiadujemy się, jak wygląda polityka i na czym polegają działania wojenne. Asaro przedstawia to wszystko w sposób przejrzysty i – co ważne – ciekawy, dzięki czemu nawet największy laik nie będzie czuł się oszołomiony ilością naukowych faktów, nowinek i ciekawostek. Pisarka pokazuje, że wiedza naukowa nie jest jej obca – Asaro przekazać ją intrygująco, tak aby wciągnęła Czytelnika bez reszty.

Bohaterowie, których spotykamy na kartach powieści, są ciekawi skonstruowani, dynamiczni i na swój sposób sympatyczni. Na uwagę zasługuje zwłaszcza główna bohaterka, która w miarę rozgrywających się wydarzeń przechodzi przemianę. Nie jest ona bezmyślna maszyną wojenną, ale człowiekiem z krwi i kości, posiadającym uczucia, doświadczonym przez los i prześladowanym przez demony przeszłości. To, czego staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem, sprawia, że zaczyna patrzeć na niektóre rzeczy inaczej. Nagle cały jej świat zostaje przewartościowany.

Czytając Wielką inwersję można bez trudu stwierdzić, że autorka tak naprawdę nie podejmuje nowej tematyki – porusza się jedynie w obrębie schematów znanych już z dzieł innych twórców. Mimo to Asaro pokazuje, że o niektórych rzeczach nie napisano jeszcze wszystkiego, a przynajmniej nie w taki sposób. Książka, którą Czytelnik dostaje w swoje ręce, to interesująca lektura, trzymająca w napięciu, wciągająca i intrygująca, która dostarcza mnóstwa rozrywki i przyjemności. Książka nie tylko dla miłośników science fiction, ale dla każdego, kto szuka pozycji, przy której może się dobrze bawić i odprężyć. 

Recenzja ukazała się na portalu:Tytuł: Wielka inwersja (Primary Inversion)
Autor: Catherine Asaro
Wydawca: Fabryka Słów
Miejsce wydania: Lublin
Data wydania: 9 września 2011
ISBN-13: 978-83-7574-580-1
Oprawa: miękka
Wymiary: 125x195 mm
Seria: Obca Krew

Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


3 komentarze:

  1. Chętnie przeczytam. Uwielbiam sci-fi, a i cieszy mnie dodatkowo, że świat jest tak dobrze opisany. Na pewno sięgnę, mam nadzieję, że już niedługo mi się to uda.

    OdpowiedzUsuń
  2. W sumie jestem zdziwiona, że wydała to Fabryka Słów, nawet okładka taka jakaś niefabrycznaXD Ale dobrze, że są uniwersalni i wydają dobrych debiutantów. Pierwszy raz słyszę o tym tytule, ale po Twojej recenzji zachęciłeś mnie do sięgnięcia po "Wielką inwersję".

    OdpowiedzUsuń
  3. @Radosiewka - książka ma 16 lat; w oryginale została wydana w 1995; mnie nie dziwi wydawnictwo, ale że dopiero po tak dużym czasie została wydana; w 2011 roku w USA ma być wydany 15. tom sagi "Imperium Skoliańskie" i co ciekawe "Wielka inwersja" - nie licząc opowiadań - chronologicznie jest dopiero na 5. miejscu ;)

    OdpowiedzUsuń