poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Olimpijscy herosi: Zagubiony heros - Rick Riordan [recenzja]

Trójka przyjaciół, Jason, Piper i Leon, uczniowie szkoły dla „złych dzieciaków”, w trakcie wycieczki szkolnej trafiają w sam środek dziwnej burzy, podczas której atakują ich przedziwne i straszne potwory. Cudem unikają śmierci, odkrywając w sobie niezwykłe zdolności. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że Jason nie pamięta niczego, ani tego jak znalazł się w autobusie z Piper, która twierdzi, że jest jego dziewczyną i Leonem, podobno jego najlepszym przyjacielem, ani tym bardziej, kim są. Wszystko zaczyna powoli się wyjaśniać dopiero po dotarciu do tajemniczego miejsca zwanego Obozem Herosów. Jednak to, czego się dowiadują wywraca ich życie do góry nogami i to dosłownie. Każde z nich jest herosem, pół człowiekiem, pół bogiem i jak się szybko przekonają ich pojawienie się tutaj nie było przypadkiem, a wynikiem zmyślnie prowadzonej intrygi. Czeka na nich misja o niezwykle dużym znaczeniu, od której będzie zależało bardzo dużo.  Czy podołają i uratują uwięziona boginię? Jaką rolę w tym wszystkim odegra spiżowy smok? I najważniejsze czy Jason odzyska pamięć i znajdzie odpowiedzieć na pytanie, kto i w jakim celu mu ją odebrał?


„Zagubiony heros” to początek całkiem nowego i niezwykłego cyklu książkowego kontynuującego wątki rozpoczęte w poprzedniej serii, traktującej o przygodach Percy’ego Jakcsona, syna Posejdona i innych herosów. Mamy do czynienia z kolejną ważną przepowiednią, całą masą niebanalnych bohaterów i jeszcze więcej emocjonujących przygód, niezwykłych spotkań i starć. Riordan przedstawia mądrą i zabawną opowieść o odwadze, zaufaniu i poświeceniu, o walce z tym, co przyniesie przeznaczenie oraz wyborach, tych złych i dobrych.

Riordan po raz kolejny udowadnia, że posiada niebywały talent oraz ogromną wyobraźnię, co pozwala mu kreować niesamowicie zajmujące opowieści. Dobrze wie, czego potrzeba by zainteresować i bez reszty wciągnąć Czytelnika oraz jak wywołać w nim określone emocje. „Zagubiony…” to powieść sensacyjno – przygodowa, w której historia, rzeczywistość i elementy fantastyczne mieszają się ze sobą tworząc prawdziwie wybuchową mieszankę, która dostarcza mnóstwa rozrywki. Autor postarał się o to by jego powieść wyróżniała się – oprócz nawiązań do mitologii greckiej, jak to było w poprzednich jego książka, tym razem wplata w powieść również elementy związane z jej rzymską wersją, co pozwala mu na ukazanie szerszego i bardziej pełnego obrazu świata, jaki stworzył. Wszystko to umożliwia nam lepiej zrozumieć niektóre mechanizmy, jakie nim rządzą, a dodatkowo nadaje jego historii ożywczy powiew. Herosi na swojej drodze spotkają całą gamę mniej lub bardziej przyjaznych mitycznych postaci i stworów, większość z nich będzie chciało ich śmierci, a tylko nieliczni wesprą pomogą im w ich zadaniu. Nowa wielka przepowiednia zaczyna powoli się sprawdzać.

Od samego początku pisarz rzuca nas w wir niesamowitej przygody, tempo zwiększa swoje obroty od pierwszego rozdziału i nabiera kolorytu z każdą przewróconą kartką. Książka Riordana napisana jest w sposób ciekawy i bezpretensjonalny, barwnym i zrozumiałym językiem. Fabuła pełna jest wartkiej akcji, prostych i dobrze skonstruowanych dialogów oraz mnóstwa humoru, który niewątpliwie należy zaliczyć, jako jeden z plusów powieści. Mamy kilka naprawdę niespodziewanych i mocnych punktów zwrotnych, które wpływają pozytywnie na wrażenia wyciągane z lektury, a nawet wywołują dreszcze.  Narracja prowadzona jest naprzemiennie, kolejne rozdziały odnoszą się do poszczególnych bohaterów. Jest to o tyle ciekawy zabieg, ponieważ daje nam możliwość zobaczenia całej historii z kilku punktów widzenia.

Dzięki licznym przemyślanym i co ważne sugestywnym opisom, historia jest spójna i wiarygodna, a do tego pobudza wyobraźnię do działania na wysokich obrotach. Riordan ani na chwile nie pozwala się nudzić, jego książka zaciekawia, szokuje i daje do myślenia, poprzez dostarczane w trakcie lektury odniesienia zarówno do mitologii greckiej, jak i rzymskiej. Odkrywanie kolejnych tajemnic i rozwiązywanie zagadek dostarcza mnóstwa frajdy. Każda z postaci stworzonych na potrzeby książki jest jedyna w swoim rodzaju i odznacza się specyficznymi cechami charakteru oraz usposobieniem.

Rick Riordan powraca w bardzo dobry stylu, jego nowa książka to całkiem przyzwoite czytadło, które na pewno umili kilka wieczorów i dostarczy mnóstwa rozrywki. Polecam nie tylko miłośnikom Percy’ego, ale każdemu, kto szuka czegoś odprężającego i ciekawego do czytania.


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:
Wydawnictwo: Galeria Książki
Seria: Olimpijscy herosi (#1 w serii)
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Liczba stron: 520
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362170272
Data wydania: czerwiec 2011
Cena detaliczna: 36,90 zł
Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


2 komentarze:

  1. Umili kilka wieczorów ? Wątpię. Ja ją bym pochłoneła w kilka godzinek :D tylko trzeba ja jeszcze kupić, co na pewno uczynię :D

    Pozdrawiam !:P

    OdpowiedzUsuń
  2. Brzmi ciekawie, chętnie sięgnę, jak tylko gdzieś dorwę ;)

    OdpowiedzUsuń