wtorek, 9 sierpnia 2011

Cherem - Dariusz Domagalski [recenzja]

Dariusz Domagalski, pisarz, publicysta i scenarzysta komiksów znany jest szerszej publice dzięki serii powieści skupionych w tzw. cykl krzyżacki, których akcja dzieje się w trakcie wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411. Seria ta obejmuje książki, w których Autor miesza historię, fantasy i fikcję literacką z elementami kabały. Mimo że jest pisarzem stosunkowo młodym, można powiedzieć, że wyrobił już sobie solidną markę.

…i właśnie powrócił z całkiem nową powieścią, znacząco różniącą się od tego, do czego zdążył nas przyzwyczaić. Ze średniowiecza i grunwaldzkiego pola Domagalski robi wielki skok w przyszłość i akcję swojej nowej książki umieszcza w Polsce współcześnie nam znanej. Nie znaczy to jednak, że nie odnajdziemy w niej nawiązań do przeszłości, a nawet niedalekiej przyszłości. Mafijne porachunki, akcje jednostek specjalnych i poszukiwania starożytnych artefaktów. Walka na śmierć i życie. Metafizyka i religia, miłość i przemoc. Kult Baala i konflikt, którego początki sięgają zamierzchłych czasów. Autor przedstawia historię burzliwą, intrygującą, która bez trudu wciąga Czytelnika i trzyma w napięciu do końca.


Młody oficer ABW, Andrzej Kamiński, członek sekcji zajmującej się zagrożeniami ze strony sekt, pojawia się w Trójmieście, by zająć się sprawą przemytu starożytnych dzieł sztuki związanych z pewnym kultem religijnym. W międzyczasie okolicą wstrząsa fala dziwnych i strasznych zdarzeń, które w jakiś niewytłumaczalny sposób wiążą się z prowadzonym przez Andrzeja śledztwem. Wokół niego zaczynają ginąć ludzie, a sposób popełnienia morderstw wskazuje na działanie psychopaty. Śladem funkcjonariusza podążą tajemniczy osobnik, a Kamiński ze wszystkich sił stara się zrozumieć, co oznaczają dziwne sny, które go prześladują, a także tajemnicze słowo Akar.

Cherem to sprawnie napisana i zaskakująca opowieść z wartką akcją, bezpretensjonalna, w sposób spójny łącząca w sobie elementy kryminału, fantastyki, powieści sensacyjnej i społeczno-obyczajowej, a wszystko Autor dodatkowo zaprawił czarnym humorem. Fabuła pełna jest niebywałych zdarzeń, kuriozalnych, wręcz ocierających się o absurd. Otrzymujemy atmosferę tajemnicy oraz klimat, od którego momentami wionie grozą i chłodem. Pisarz z wprawą manipuluje naszymi nastrojami, płynnie przechodzi od opisów rzeczy istotnych do banalnych: raz zmusza nas do powagi, kiedy indziej zdumiewa i przeraża, a po chwili wywołuje mimowolny śmiech… który i tak prowadzi Czytelnika do głębokiej zadumy i refleksji. Książkę czyta się szybko, całość napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, który pozwala przejść przez lekturę gładko i bez niepotrzebnych zgrzytów.

Nowa książka Domagalskiego to powieść specyficzna, w której Autor prowokuje, rzuca swoiste wyzwanie Czytelnikowi, a ten z chęcią podejmuje rzuconą rękawicę. Poruszane tematy burzą nasz światopogląd i wywracają do góry nogami to, w co dotąd wierzyliśmy, na czym opierało się całe nasze rozumowanie. Pisarz każe nam zrewidować naszą wiedzę, mnoży pytania, na które odpowiada, szokując, a nade wszystko siejąc ziarna wątpliwości. Czytelnik pląta się w niedomówieniach i nie wiadomo już, co jest prawda a co fałszem. Wszystko to skłania do większego wysiłku, pobudza do myślenia i chwili zadumy. Autor przedstawia swoją wizję w tak wiarygodny i sugestywny sposób, że alternatywny scenariusz tego, co wydarzyło się w przeszłości wcale nie wydaje się nieprawdopodobny – to, co uważaliśmy za pewnik, niekoniecznie jest tym, czym się wydaje… Domagalski przedstawia tę rzeczywistość w sposób szczery i bezlitosny, ale inteligentnie i z klasą, co potęguje tylko niesamowite wrażenia podczas lektury. Jedynym minusem jest okładka, która mi osobiście w ogóle nie przypadła mi do gustu.

Cherem to klimatyczna, spójna i, co ważne, przemyślana opowieść, która wciąga Czytelnika bez reszty. Jeśli ktoś szuka ekscytującej i interesującej powieści, która nie tylko dostarcza mnóstwa rozrywki, ale też skłania do refleksji, to powieść Domagalskiego jest właśnie dla niego.

Recenzja ukazała się na portalu:Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 12.08.2011
ISBN-13: -83-7574-578-8
Wymiary: x 195
Oprawa: miękka
Seria: Asy polskiej fantastyki
Liczba stron:328


Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


1 komentarz:

  1. Fajnie, że taka pozytywna recenzja, jakoś od pewnego czasu mam na nią chrapkę ;)

    OdpowiedzUsuń