piątek, 29 lipca 2011

Percy Jackson i bogowie olimpijscy: Archiwum herosów - Rick Riordan [recenzja]

„Archiwum herosów”, to pozycja specyficzna i dosyć niezwykła, i nie chodzi tu bynajmniej o to czego dotyczy, a jej zawartość. Riordan przedstawia pewnego rodzaju przewodnik po stworzonym przez siebie świecie, swoiste kompendium wiedzy na temat herosów, olimpijskich bogów i wszystkiego tego co z nimi związane. Nie jest to bynajmniej część serii „Bogowie olimpijscy”, a bardziej jej uzupełnienie. Z tego co udało mi się dowiedzieć, książka ta miała osłodzić długie oczekiwanie na premierą „Ostatniego olimpijczyka”


W „Archiwum…” znajdziemy m.in. opis trzech najniebezpieczniejszych przygód, jakich uczestnikiem był Percy i jego przyjaciele z Obozu Herosów. Teksty są chronologicznie umiejscowione po wydarzeniach znanych z „Bitwy o Labirynt”. Osoby zaznajomione z serią znajdą nawiązania do poprzednich tomów, a uważny Czytelnik odkryje, że niektóre wydarzenia będą miały wpływ na to, co wydarzy się w pierwszym tomie nowej serii, którą rozpoczyna „Zagubiony heros”. Znajdziemy tutaj również wywiady z obozowiczami, w tym, z tymi najważniejszymi czy też najsławniejszymi, czyli Percym Jacksonem, Annabeth Chase i Groverem Underwoodem. Oprócz tego jest tu mnóstwo innych ciekawych rzeczy, jak choćby mapa Obozu Herosów, zawartość kufra córki Ateny, liczne łamigłówki do rozwiązania i charakterystyki głównych greckich bóstw.

Główną atrakcją książki są zdecydowanie opowiadania. Każde z nich dostarcza mnóstwa rozrywki – mamy wartką akcję, przednią zabawę i niezwykłe przygody. Riordan w swoich tekstach stara się ukazać jak wiele niebezpieczeństwa niesie ze sobą bycie herosem, ale jednocześnie jak zaszczytne to miano. Autor pokazuje czym jest przyjaźń, odwaga i poświęcenie, do jakich wyrzeczeń gotowi są herosi byle tylko uratować przyjaciela i jak wiele są w stanie zrobić by wykonać zleconą misję. Percy razem z innymi będzie musiał odzyskać skradziony rydwan boga wojny, uratować przyjaciela i poskromić pewien automaton który sfiksował oraz odnaleźć nowa broń Hadesa – miecz o straszliwej mocy, niosący śmierć wszystkiemu czego tylko dotknie. Na drodze herosów stanie cała gama niepowtarzalnych jednostek, w tym boscy synowie Aresa, krwiożercze Myrmeki, pewien smok –legenda, którego lepiej nie drażnić czy jeden z tytanów. Wszystko to będzie dla nich niemałym wyzwaniem.

„Archiwum herosów” to pozycja, która dostarcza mnóstwo humoru, niezwykłych przygód i jedynych w swoim rodzaju bohaterów. Riordan kolejny raz pokazuje wszystko to co sprawia, że seria „Bogowie olimpijscy” jest tak niepowtarzalna. Książkę polecam przede wszystkim fanom cyklu, którzy na pewno nie zawiodą się sięgając po nią. Pozostałym osobą radzę najpierw zapoznać się z pierwszymi czterema tomami. 
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:
Wydawnictwo: Galeria Książki
Seria: Percy Jackson i bogowie olimpijscy
Liczba stron: 152
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788362170258
Data wydania: czerwiec 2011
Cena detaliczna: 29,90 zł

Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


2 komentarze:

  1. Mam za sobą całą serię "Bogów olimpijskich" i jestem nią zachwycona, więc po "Archiwum..." również chętnie sięgnę :) No bo skoro dobra, to czemu nie..? ;>

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam książki wszystkie ksiązki tego autora, jednak tej jeszcze nie czytałam. Ciekawią mnie te wszystkie historie, które są umieszczone, więc z pewnością przeczytam :D

    Pozdrawiam ! :)

    OdpowiedzUsuń