niedziela, 26 czerwca 2011

Królowie przeklęci #1 - Król z żelaza - Maurice Druon [recenzja]


Francja, roku pańskiego 1314. Na stosie zostaje spalony ostatni wielki mistrz zakonu templariuszy, Jakub de Molay. Chwilę przed swoją śmiercią rzuca klątwę na winnych swego losu – papieża Klemensa, rycerza Wilhelma i króla Filipa Pięknego. Losy państwa francuskiego zdają się stawać pod dużym znakiem zapytania. Rozpoczyna się zakulisowa walka o wpływy, gra nie tylko o być albo nie być, ale o wszystko. W wyścigu o tron można tylko zwyciężyć albo zginąć, nie ma innej drogi. Od tego, co przyniesie przyszłość zależeć będą losy państwa i kształt przyszłej Europy.Maurice Druon w pierwszym tomie swego najsłynniejszego dzieła przedstawia nam niezwykle barwny i sugestywny obraz czternastowiecznego państwa francuskiego. „Król z żelaza” to ponadczasowej i wielowątkowa opowieści o pozbawionej skrupułów walce o władzę, namiętnościach, zdradzie i dworskich intrygach. Pisarz w sposób bardzo dobry, posiłkując się jedynie źródłami historycznymi oraz zapiskami kronikarzy, odmalował realia historyczne, jaki panowały w tamtych czasach na dworach królewskich i szlacheckich. Pozwala zapoznać się Czytelnikowi z aktualną sytuacją gospodarczą, społeczną i polityczną zarówno Francji, Anglii i innych państw, dzięki czemu obraz, jaki autor rysuje przed naszymi oczami jest pełniejszy, dużo bardziej subtelny i co ważne wiarygodniejszy. Widzimy jak dane zdarzenie wpływa na działania poszczególnych osób i grup. Mamy przemyślany i przekonujący świat powiązań i zależności pomiędzy ludźmi należącymi do różnych środowisk, i o różnym stopniu zamożności.

Autor w swojej książce nie skupia się na opowiedzeniu tylko jednej historii i jednym bohaterze. Stara się przedstawić wszystko tak by Czytelnik jak najlepiej wczuł się w jego opowieść. Wszystkie wątki nawet te najmniejsze łączą się ze sobą w sposób logiczny i spójny oraz mają znaczenie dla całości. Postacie, jakie przewijają się w trakcie lektury są kompleksowe i żywe, każda jest żywa i ma własne zdanie. W książce nie znajdziemy podziału na dobro i zło, wszyscy posiadają swoją ciemną stroną w mniejszym albo większym stopniu. Każdy z nich podejmują wybory, czasem trudne, ale w większości niosące ze sobą ogromną odpowiedzialność i znaczenie.

„Król z żelaza” to przede wszystkim opowieść o królu Filipie Pięknym, władcy, który rządził twardą ręką wielu poddanych postrzegało go, jako surowego i niezłomnego człowieka, dla którego liczył się głównie pełny skarbiec. Niewielu jednak widziało w nim tego, dla którego Francja była wszystkim, i który starał się dla niej by była państwem, w którym dobrze się żyje. Druon pokazuje to drugie oblicze króla, z jego wadami i zaletami, co pozwala lepiej go poznać, i to jak panował. Trzeba pamiętać, że na władcę wpływali również doradcy, możni, członkowie rady królewskiej. Ludzie, którzy niejednokrotnie stali w cieniu, doradzając, aprobując bądź nie decyzje króla, dla których własny interes był czasem ważniejszy niż losy państwa.

Książka została wydana w bardzo ładnym i małym poręcznym formacie, a do tego w twardej oprawie. Na samym końcu znajdziemy liczne przypisy wyjaśniające, co trudniejsze kwestie, noty biograficzne postaci pojawiających się na kartach powieści oraz drzewa genealogiczne pozwalające połapać się we wszelkiego rodzaju koligacjach, związkach i powiązaniach. Jedyne, do czego można mieć zastrzeżenie to nieco zbyt mała czcionka.

Pierwszy tom sagi „Królowie przeklęci” to bardzo sprawnie napisana powieść historyczna, zajmująca, którą czyta się szybko i przyjemnie, a co ważne jest napisana lekkim językiem. Kunsztownie i zmyślnie prowadzona intryga oczarowuje, szokuje, ale i skłania do refleksji. Książka, które nie tylko przypadnie do gustu miłośnikom tego typu historii, ale każdemu, kto szuka czegoś intrygującego i ciekawego.

Za egzemplarz recenzyjny dziękuję wydawnictwu Otwarte

Wydawnictwo: Otwarte
Seria: Królowie przeklęci (#1 w serii)
Okładka: Piotr Cieśliński
Tłumaczenie: Adriana Celińska
Miejsce wydania: Kraków
Liczba stron: 352
Format: 115x170 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788375151169
Wydanie: II
Data wydania: wrzesień 2010
Cena: 24,90 zł


Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:

1 komentarz:

  1. Brzmi bardzo ciekawie, mimo że nie czytam często powieści historycznych.

    OdpowiedzUsuń