sobota, 11 czerwca 2011

Czarny Pryzmat - Brent Weeks [recenzja]

Gavin Guille to najpotężniejszy człowiek na świecie – ma władzę, bogactwo i sławę. To Pryzmat, czyli krzesiciel władający barwami z całego spektrum koloru, cesarz, najwyższy kapłan i jednocześnie gwarant kruchego pokoju pomiędzy wszystkimi siedmioma satrapiami. Tak wielki dar niesie ze sobą nie tylko błogosławieństwo, ale i przekleństwo; jemu podobni nie żyją długo, zawsze jest to wielokrotność siódemki. Gavin przeżył już 16 lat, do końca pozostało mu pięć lat życia. Okres, w ciągu którego ma do zrealizowania pięć niemożliwych celów. Niespodziewana informacja może zniweczyć jego misterny plan. Okazuje się, że ma syna, który urodził się po wojnie, dzięki której doszedł do władzy. Musi podjąć trudną decyzję – jak wiele może poświęcić, by sekret jaki skrywa nie ujrzał światła dziennego? Cena jest wysoka, od jego wyboru zależeć będzie los całego świata.

Brent Weeks, autor Trylogii Nocnego Anioła powraca w bardzo dobrym stylu. Jego nowa książka, zatytułowana Czarny Pryzmat, pierwszy tom cyklu Powiernik Światła, to bezpretensjonalna i sprawnie napisana powieść, momentami zabawna, z prostym, zrozumiałym językiem, oryginalną i ciekawą wizją świata, niebanalnym systemem magicznym oraz całą gamą bohaterów, których można albo kochać, albo nienawidzić. 
Autor włożył bardzo dużo pracy w to, aby jak najlepiej przedstawić czytelnikowi uniwersum, w jakim toczy się akcja jego powieści z wszystkimi jego aspektami. Weeks posiada olbrzymie pokłady wyobraźni i ogromny talent, dzięki któremu udaje mu się tworzyć niesamowite opowieści i historie, fascynujące, całkowicie wciągające oraz pełne niezwykłych wydarzeń. Z dużą precyzją, dokładnością i dbałością o wszelkie możliwe szczegóły tworzy obraz świata, w jakim żyją główni bohaterowie. Skupia się na przedstawieniu złożonych relacji panujących pomiędzy poszczególnymi warstwami społecznymi, sytuacji politycznej, społecznej i kulturalnej. Ukazuje system wierzeń istniejący we wszystkich satrapiach, tradycje oraz zwyczaje. Wszystko po to, by lektura dostarczała jak najwięcej przyjemności i pozytywnych odczuć.

To, o czym należy niewątpliwie wspomnieć, to magia jaka istnieje w tym świecie oraz prawa, jakie nią rządzą. Autor stworzył w swojej książce postać krzesicieli, osób obdarzonych niezwykłymi umiejętnościami posługiwania się określonymi barwami, dzięki czemu są wyjątkową grupą ludzi, elitą. Wrażliwość na dany kolor pozwala im wykorzystywać jego właściwości zarówno w walce, jak i aspektach codziennego życia. Zdarzają się jednak jednostki, które mogą korzystać z więcej niż jednego odcienia ze spektrum, a nawet ze wszystkich jak np. pryzmat. Takie postacie są tym bardziej poważane i pożądane przez szlachtę oraz możnych, niesie to ze sobą bogactwo i wpływy. Jedynie pryzmat może być tylko jeden na pokolenie.

Weeks stworzył porywająca opowieść o odwadze, walce z przeciwnościami losu, wielkiej władzy i jednostce, która może stanowić różnicę. Fabuła książki jest spójna, wątki łącza się w jedną i co ważne logiczną całość, jest kilka dobrych zwrotów wydarzeń, osadzonych w odpowiednich miejscach, które wywołują zaskoczenie, a nawet zadziwiają jak np. motyw więźnia w komnatach Gavina. Choć domyślałem się, kto to może być, mimo wszystko był to dla mnie szok. Mamy kilka naprawdę mocnych momentów, w których akcja nabiera dużego tempa oraz kolorytu, napięcie gwałtowanie rośnie, bohaterowie są uczestnikami wydarzeń o ogromnym znaczeniu i niczego nie możemy być pewni. Liczne opisy są wiarygodne i sugestywne, co decyduje o ich realizmie, dzięki czemu doznania wynoszone z lektury są jeszcze większe. Jedyny minus to bohaterowie, niedopracowani i do końca nieprzemyślani.

Czarny Pryzmat to interesująca i wciągająca pozycja, która dostarczy niemałej rozrywki na kilka wieczorów. Polecam.

Recenzja ukazała się na portalu:Tytuł: Czarny Pryzmat
Autor: Brent Weeks
Cykl: Powiernik Światła (#1)
Wydawnictwo: MAG
Tłumaczenie: Małgorzata Strzelec
Miejsce wydania: Warszawa
Tytuł oryginalny: The Black Prism
Rok wydania oryginału: 2010
Liczba stron: 784
Format: 135x200 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7480-199-7
Data wydania: luty 2011
Cena: 49,00 zł


Książka do kupienia w promocyjnych cenach w księgarni:


3 komentarze:

 1. Podoba mi się ogólny zarys fabuły. Już od dłuższego czasu myślę nad kupnem tej książki. Twa opinia, tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto ją mieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię szczegółowo dopracowane uniwersa, które obok ciekawej fabuły pochłaniają człowieka.
  Dzięki za recenzję, nie słyszałam wcześniej o tej książce, a widzę że warto się z nią zaznajomić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa jestem tego tytułu, ale najpierw mam do zrecenzowania dwa tomy poprzedniego cyklu tego autora - zobaczę, czy spodoba mi się jego styl.

  OdpowiedzUsuń