piątek, 22 kwietnia 2011

Recenzja: Wilczy Legion - Adam Przechrzta

„Wilczy Legion”, to kilkaset stron prawdziwie wybornej uczty czytelniczej. Miłość, śmierć, poświęcenie, honor i walka, a wszystko w obronie orła w koronie.

Opowieść o prawdziwych Łowcach, ludziach działających w cieniu, wilkach atakujących z ukrycia. „Dwójkarze” niczym wataha wilków trzymaj a się zawsze razem i chronią swą ojczyznę jak młoda swe szczenięta. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych i większej świętości ponad Ojczyznę. To nie bajeczka na dobranoc, ale historia burzliwa i intrygująca, kreślona dziurami od kul i cięciami szabli, czynami choć nie zawsze chwalebnymi, ale skutecznymi w swym zamyśle, takimi, o których nie przeczytasz w podręczniku do historii.

Pisarz pokazuje dwudziestolecie wojenne w całkiem innej perspektywie. Nie ma tu miejsca na czerń i biel, jest tylko wszechogarniającą szarość. Wojna wisi na włosku, Europa zbroi się, państwa nie bacząc na ofiary testują nowe rodzaje broni, które dają niesamowite, ale i straszne możliwości. Broni, która na zawsze zmieni oblicze Europy, a nawet i Świata.

Major Johannes Krohne, jeden z watahy, ulubieniec Piłsudskiego, prawdziwy wilk, cyniczny, bezwzględny i brutalny, śmiertelnie niebezpieczny dla wrogów, wierny dla przyjaciół, walczący z wielką zawziętością i determinacja w imię interesu innych ludzi, ale i dla własnych korzyści. Oddany swej ojczyźnie, oddziałowi i przyjaciołom, dla którego liczy się honor. Człowiek od brudnej roboty, który nie boi się splamić swych rąk krwią. Działający z ukrycia – postać drugiego planu, wzbudzający swą odwagą i skutecznością popłoch, ale i szacunek w szeregach wroga. To świetnie skrojona postać, o intrygującej osobowości i twardym charakterze.

Przechrzta serwuje nam jazdę bez trzymanki po przedwojennej Polsce. „Wilczy Legion” to sprawnie napisana książka, pełna wartkiej akcja, oryginalnych bohaterów i swoistego humoru.

Piękne kobiety, operacje szpiegowskie, zapierające dech w piersiach potyczki na śmierć i życie. A wszystko to w świetnie skomponowanym zbiorze opowiadań napisanym w sposób przystępny i ciekawy. Autor stworzył książkę sensacyjno-przygodową, która bez trudu wciągającą czytelnika do końca i dostarcza mnóstwa rozrywki każdemu, kto po nią sięgnie.

Okładka: Piotr Cieśliński
Ilustrator: Jarosław Musiał
Miejsce wydania: Lublin
Liczba stron: 416
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 978-83-7574-157-5
Wydanie: II
Data wydania: październik 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz