piątek, 1 kwietnia 2011

Recenzja: Pościg - Clive Cussler


Clive Cussler, pisarz, historyk i odkrywca; kolekcjoner starych pojazdów i współzałożyciel NUMA. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt powieści sensacyjno – przygodowych zebranych w kilku seriach, pisanych samodzielnie bądź przy współpracy takich autorów jak m.in. Jack Du Brul (znany z serii o przygodach Phillipa Mercera), Paul Kemprecos czy Dirk Cussler (syn). Do jego najbardziej znanych bohaterów należą Dirk Pitt, Kurt Austin i Juan Cabrillo z załogą statku Oregon.

Jego najnowsza książka pt. „Pościg”, opublikowana przez wydawnictwo Amber, otwiera serię, poświęconą całkiem nowemu bohaterowi. Isaac Bell, to najlepszy detektyw wśród wszystkich pracowników Agencji Detektywistycznej Van Dorna. Dżentelmen i spadkobierca fortuny, który przełożył prowadzenie rodzinnego imperium na rzecz łapania przestępców. Inteligentny i przebiegły, zawsze doprowadza swoje śledztwa do szczęśliwego zakończenia.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1950 roku, gdy z rzecznych odmętów zostaje wyciągnięty pociąg z trójką martwych pasażerów. Żeby wyjaśnić okoliczności tej zbrodni pisarz zabiera nas w podróż w czasie. Mamy rok 1906, Isaac Bell zostaje skierowany do sprawy rzeźnika – sprytnego i nieuchwytnego rabusia, który od dwóch lata terroryzuje zachodnie stany USA. Okrada tamtejsze banki i morduje wszystkich świadków, łącznie z kobietami i dziećmi, po czym znika bez śladu. Wszelkie próby wytropienia go spełzają na niczym.

Bell zostaje postawiony przed – wydawałoby się – zadaniem niemożliwym do wykonania. Nie poddaje się i z poszlak przeoczonych przez policję buduje obraz przestępcy – socjopaty i zuchwałego złodzieja. Pojawiają się jednak komplikacje, ktoś podąża śladem detektywa. Wszystkie ślady prowadzą do San Francisco, miasta w przededniu wielkiej katastrofy.

„Pościg” to świetnie skonstruowany thriller historycznym, z elementami kryminału, sensacji i przygody, okraszony spora dawką humoru i niesamowitej rozrywki. Cussler po raz kolejny serwuje nam przejażdżkę kolejką górską bez trzymanki i to na najwyższych obrotach. Mamy bohatera, który od razu przypada nam do gustu, niesamowitą fabułę, pełną naprawdę przewrotnych i nieoczekiwanych zwrotów akcji, aurę niepokoju, która towarzyszy nam przez większą część książki, mnóstwo strzelanin na ziemi i morzu, pościgi autami, (m.in. po zrujnowanym trzęsieniem ziemi San Francisco), a nawet lokomotywami.

Kolejny raz widać świetne przygotowanie pisarza, włożył wiele pracy, by należycie oddać charakter i klimat tamtych czasów. Jego opisy są bardzo realistyczne i sugestywne, co tylko wpływa pozytywnie na wrażenia wyciągane z lektury. To, do czego szczególnie się przyłożył to oczywiście przedstawienie wszelkiego rodzaju środków komunikacji, jakie obecne były wtedy w użyciu – od aut, po motocykle i pociągi, włącznie z tramwajami i dyliżansami. Cussler raczy nas nowinkami technicznymi, ciekawostkami i informacjami na temat danego pojazdu.

Najnowsza powieść Cusslera jest czymś całkowicie innym od tego, do czego nas dotąd przyzwyczaił. Nie znaczy to, że książka jest słaba czy gorsza, wręcz przeciwnie. Czyta się ją szybko i przyjemnie, od pierwszej do ostatniej strony. Fani jego twórczości na pewno się nie zawiodą, ale i ci, którzy szukają dobrej rozrywki również będą zadowoleni.

Recenzja ukazała się na portalu:Tytuł: Pościg
Autor: Clive Cussler
Wydawnictwo: Amber
Seria: Isaac Bell (#1 w serii)
Liczba stron: 344
Format: 150x210 mm
Oprawa: miêkka
ISBN-13: 9788324137732
Wydanie: I
Data wydania: październik 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz