niedziela, 13 marca 2011

Recenzja: Złodziej pioruna - Rick Riordan

Percy Jackson, to z pozoru typowy amerykański nastolatek, który podobnie jak inni w jego wieku przechodzi okres buntu. Ma różne potrzeby i kłopoty, w szkole nie idzie mu za dobrze, w kontaktach z dziewczynami zresztą nie jest lepiej, nie jest zbyt lubiany i zawsze pozostaje w cieniu innych. Do jego największych zmartwień należy dysleksja i ADHD, mogłoby się wydawać, że to codzienność. Jednak wszystko jest bardziej złożone niż nam się z początku wydaje. Percy nie jest bynajmniej zwykłych chłopcem.

Pewnego dnia całe jego życie zostaje przewrócone do góry nogami i to dosłownie. W trakcie wycieczki do muzeum jego nauczycielka zamienia się w jedną z Erynii, mitycznego potwora, i grozi, że go zabije, jeśli ten nie odda jej czegoś, co określa piorunem władzy. Z opresji ratuje go jego przyjaciel Grover i nauczyciel historii. Okazuje się, że Percy jest herosem, półbogiem i półczłowiekiem, a wszystko to, co uważał za swoje wady świadczą o jego niezwykłości i czynią go kimś niepowtarzalnym. Aby w pełni zrozumieć to, kim jest musi udać się do obozu herosów, gdzie zostanie wyszkolony i pozna prawdę o sobie oraz swoim pochodzeniu, szczególnie dowie się rzeczy najważniejszej, kim jest jego boski ojciec.

Żeby tego było mało w międzyczasie ktoś kradnie Zeusowi piorun piorunów, najpotężniejszy artefakt i jednocześnie symbol władzy. O kradzież zostaje oskarżony Percy, który żeby udowodnić swoją niewinności oraz odzyskać piorun władzy musi udać się na misję, która będzie wymagała od niego wielkiej odwagi i wielu poświęceń, w przeciwnym wypadku światu grozi wojna bogów. Nie jest jednak osamotniony, towarzyszy mu satyr Grover i córka Ateny, Annabeth. Czy podoła postawionemu przed nim zadaniu i odzyska skradziony przedmiot? O tym przekonać się musicie sami?

Rick Riordan, przedstawia nam początek niezwykłego cyklu książkowego o przygodach Percy’ego Jakcsona i innych herosów, opowieść o odwadze, zaufaniu i poświeceniu, o walce z przeciwnościami losu. Autor przedstawia na wizję świata, w którym bogowie olimpijscy nie odeszli, ale nadal istnieją i wpływają na świat oraz jego losy. Dzięki sugestywnym i przemyślanym opisom historia jest spójna i wiarygodna, co bardzo dobrze wpływa na wrażenia w trakcie lektury. Napisana jest prostym i lekkim językiem, w przystępny i ciekawy sposób, a do tego okraszona została mnóstwem humory. Mamy sprawnie prowadzoną narracje i dobrze skonstruowane dialogi, ze świetnie umiejscowionymi zwrotami akcji, aurę tajemniczości i grozy, i momenty, w których wionie chłodem. Nie wolno też zapomnieć o niebanalnych bohaterach, począwszy od Percy’ego, po satyra Grovera, na centaurze Chironie kończąc. Każda z postaci stworzonych na potrzeby książki jest jedyna w swoim rodzaju i odznacza się specyficznymi cechami charakteru oraz usposobieniem, i nie ważne czy to człowiek, heros, bóg czy potwór.

To, co trzeba zauważyć to fakt, że powieść Riordan jest niezwykle schematyczna. Mamy zastosowany typowy sposób na rozwój głównej postaci – „od zera do bohatera”, cała zaś historia opiera się na sprawdzonym i często eksploatowanym przebiegu akcji. Główny bohater dowiaduje się, że jest kimś niezwykłym i zostaje naznaczony przepowiednią, dostaje się do miejsca, w którym może się rozwijać, a do tego musi odzyskać zaginiony artefakt. Jednak autor postarał się o to by jego powieść wyróżniała się – wplata w swoją opowieść słabo dotąd wykorzystywaną w literaturze fantastycznej mitologię grecką, dzięki czemu nadaje jej swojej historii ożywczy powiew. Umiejętnie wciąga czytelnika w wir przygody. Zaciekawia, szokuje i pobudza szare komórki do myślenia, poprzez dostarczaną w trakcie czytania mnoga ilość odniesień do mitologii i ciekawostek ze świat greckich mitów. Na każdym kroku czeka na nas niespodzianka i zagadka do rozwiązania.

Książka doczekała się ekranizacja. Premiera filmu miała miejsce na początku ubiegłego roku. Niedawno podano informację, o planach przeniesienia na ekran drugiego tomu, pt. „Morze potworów”.

Pierwszy tom serii, „Percy Jackson i bogowie olimpijscy”, to naprawdę fascynująca, momentami dziwna i niezwykle zajmująca pozycja, którą czyta się naprawdę szybko. Książka nie tylko dla młodzieży, ale dla każdego, kto szuka dobrej rozrywki.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:Wydawnictwo: Galeria Książki
Seria: Percy Jackson i bogowie olimpijscy (#1 w serii)
Cena detaliczna: 34,90 zł
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Tytuł oryginalny: Percy Jackson and the Olympians: The Lightning Thief
Liczba stron: 400
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788392883708
Wydanie: I
Data wydania: maj 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz