niedziela, 20 marca 2011

Recenzja: Morze Potworów - Rick Riordan

Na początku ostrzeżenie dla osób, które nie czytały tomu pierwszego - możliwe spoilery.

„Morze Potworów”, to drugi tom cyklu „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”, którego głównym adresatem jest młodszy odbiorca. Po raz kolejny autor zabiera nas w niesamowitą podróż do świata, w którym greccy bogowie nie odeszli, ale nadal wpływają na losy świata. Percy Jackson to postać, wokół której zogniskowana jest akcja, syn Posejdona, który w poprzednim tomie poznał prawdę o swoim pochodzeniu. Z pomocą córki Ateny, Annabeth i satyra Grovera zdołał odzyskać skradziony piorun władzy należący do Zeusa i jednocześnie zapobiec wojnie na Olimpie. Okazało się, że kradzież była zmyślenie przeprowadzonym działaniem, które miało osłabić bogów, i pozwolić powstać Kronosowi.

W drugim tomie przygód syna pana mórz autor szykuje dla niego nie lada wyzwanie. Książka rozpoczyna się niecały rok po wydarzeniach z pierwszego tomu, zbliża się koniec roku szkolnego, co dla Percy’ego jednocześnie oznacza wyjazd do Obozu Herosów. Czas ten dla głównego bohatera był nadzwyczaj spokojny, żadne potwory na niego nie polowały, znalazł przyjaciela w szkole i nic nie zapowiadało nadchodzących kłopotów. W ostatni dzień zajęć lekcyjnych Percy cudem unika śmierci z rąk Lajstryngów, potworów kanibali. Z pomocą przychodzi mu Annabeth i jego przyjaciel ze szkolnej ławki Tyson, który okazuje się być… żeby nie psuć wam lektury musicie przekonać się sami.

Razem wyruszają do obozu, ale jak to czasem bywa trafiają z deszczu pod rynnę, i to dosłownie. Gdy pojawiają się na miejscu trafiają w środek bitwy, potwory atakują obóz. Okazuje się, że sosna Thalii została zatruta i bariery ochronne są coraz słabsze, co skutkuje coraz częstszymi atakami. Jeśli szybko nie znajdzie się lekarstwa, drzewo umrze, a sam obóz pozostanie bez ochrony. O czyn ten posądzono centaura Chirona, który zostaje wyrzucony z obozu, a na jego miejsce pojawia się Tantal, który wprowadza własne porządki do obozu.

Telepatyczna wiadomość od Grovera z prośbą o ratunek naprowadza Percy’ego na sposób, w jaki można uratować sosnę – jest nim złote runo, artefakt posiadający właściwości uzdrawiające. Jednak na wyprawę po nie zostaje wybrana córka Aresa. Percy pomimo zakazów, i z mała pomocą Hermesa wyrusza na własne poszukiwania, z jednej strony by zdobyć artefakt, ale z drugiej by uratować przyjaciela i oczyścić imię Chirona. Czy mu się uda? O tym trzeba się przekonać samemu i sięgnąć pod książkę. Wyprawa na pewno nie będzie łatwa, ale Percy nie będzie sam. Na drodze czeka na niego mnóstwo niesamowitych przygód, starć i potyczek, m.in. spotka Luke’a, zdradzieckiego syna boga posłańców, pewną boginię mająca uraz do mężczyzn, pozna brata i zmierzy się z jednym z legendarnych potworów. Jednak najbardziej niezwykła rzecz czeka go u kresu powieści. Autor kończąc książkę szokuje – wprowadza, bowiem do dalszej opowieści nowego bohatera, kolejną niewiadomą, która może stanowić różnicę w niecnym planie przygotowanym przez króla bogów, Kronosa.

Riordan od samego początku rzuca nas w wir przygody i niesamowitej akcji, tempo zwiększa obroty od pierwszego rozdziału i nabiera kolorytu z każdą przewróconą kartką. Historia poprzeplatana jest kolejnymi nawiązaniami do mitologii greckiej, na swojej drodze Percy spotyka mnóstwo postaci, które pamiętamy choćby z „Odysei” Homera. Po raz kolejny mamy do czynienia z pozycją, którą czyta się błyskawicznie, jest napisana barwnym językiem, w sposób lekki i przystępny, a do tego ciekawie i z mnóstwem humoru, który należy zaliczyć jako największy plus tej części cyklu. Autor bardzo dobrze wie jak zainteresować i wciągnąć czytelnika na dobre. Wartka akcja i kilka mocnych punktów zwrotnych, bohaterowie, którzy zyskują jeszcze więcej naszej sympatii oraz niepowtarzalne i liczne opisy, które potęgują wrażenia i pobudzają wyobraźnię do pracy na wysokich obrotach. Wszystko to sprawia, że „Morze Potworów”, to, pomimo schematyczności, literatura rozrywkowa na dużym poziomie.

Jeśli podobał ci się tom pierwszy przygód Percy’ego, biorąc do ręki „Morze potworów” na pewno się nie zawiedziesz.”. Polecam.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu:Wydawnictwo: Galeria Książki
Seria: Percy Jackson i bogowie olimpijscy (#2 w serii)
Cena detaliczna: 34,90 zł
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska
Tytuł oryginalny: Percy Jackson and the Olympians: The Sea of Monsters
Liczba stron: 280
Format: 125x195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13:978-83-928837-1-5
Wydanie: I
Data wydania: październik 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz