środa, 23 marca 2011

Recenzja: Gwiezdny Pył - Neil Gaiman

Recenzja napisana jakiś czas temu dla portalu HISTMAG.ORG

Magiczna kraina, czarownice, podniebni piraci i bratobójcza walka o tron. To wszystko i jeszcze więcej czeka na wędrowca, który odważy się przekroczyć mur i rozpocznie niezwykłą podróż.

Gaiman, jeden z poczytniejszych pisarzy ostatnich lat, z coraz większym powodzeniem zapisuje się w annałach historii literatury rozrywkowej. Jest nie tylko autorem niezliczonej liczby opowiadań i kilku powieści, ale również twórcą scenariuszy komiksowych i filmowych. Znany jest głównie z nieprzeciętnego stylu pisania, przesiąkniętego swoistym czarnym humorem, niedającym się porównać z twórczością żadnego innego pisarza.

„Gwiezdny Pył” jest jedną z ciekawszych pozycji w pisarskim dorobku autora. To zarazem baśniowa opowieść o dojrzewaniu, jak i trudnych wyborach napiętnowanych odpowiedzialnością. Historia o odwadze, honorze, i o miłości, która pojawia się w najmniej spodziewanych momentach naszego życia. O tych wszystkich wartościach, które tkwią głęboko w nas. Jest to również opowieść o ciemnej stronie ludzkiej natury. Dążeniu do władzy „po trupach”, poszukiwaniu źródła nieśmiertelności i pomnażaniu dóbr materialnych. Gaiman w iście mistrzowski sposób stworzył dzieło przedstawiające odwieczny spór dobra ze złem. Bój ten ukazał w sposób zaskakująco przewrotny, dzięki czemu lektura książki niesamowicie wciąga. Połączył w spójną całość wielowątkową fabułę, idealnie dopasowując wątki humorystyczne do tych, od których wionie grozą i strachem. Wątki pełne niesamowitej akcji z tymi, w których akcja zwalnia, aby czytelnik mógł złapać oddech.

Neil Gaiman akcję swojej powieści umieszcza w magicznej krainie, do której wejście znaleźć można w małym miasteczku o nazwie Mur, a dokładniej w wyrwie muru znajdującego się na jego obrzeżach. Fabuła zaś koncentruje się na historii Tristana Thorna, jednego z mieszkańców Muru. „Gwiezdny Pył” to ponadczasowa opowieść o tym jak młody chłopak staje się mężczyzną, o jego próbach odnalezienia samego siebie i odkrycia swego dziedzictwa, ale i o nieprzewidzianej miłości. Tristan wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż do magicznej krainy, by przynieść wybrance serca gwiazdę, która spadła w świecie za murem. W czasie swej wyprawy przeżyje mnóstwo zaskakujących przygód. Spotka na swej drodze prawdziwego księcia, czarownice, podniebnych piratów, ale również własną matkę. Wykazać się będzie musiał nie lada odwagą, aby sprostać niebezpieczeństwom, jakie na niego czyhają. Jednak nagroda jaka spotka go na końcu będzie warta wszelkich poświęceń.

Dzieło Gaimana doczekało się świetnej ekranizacji filmowej. Reżyser Matthew Vaughn [Layer Cake] stanął na wysokości zadania i stworzył zachwycające widowisko idealnie obrazujące istotę „Gwiezdnego Pyłu”. Film zawiera to wszystko, co sprawi, że widz wyjdzie z kina oczarowany rozmachem produkcji. Świetne zdjęcia, fantastyczny krajobraz magicznej krainy, niesamowite efekty specjalne i perfekcyjnie dopasowana muzyka. To, co szczególnie wyróżnia „Gwiezdny Pył”, to galeria niebanalnych postaci aktorskich doskonale dopasowanych do gaimanowskich bohaterów. Charlie Cox jako Tristan, Robert De Niro jako kapitan Szekspir, Claire Danes jako Yvaine czy Michelle Pfeiffer jako jedna z czarownic. A to tylko część obsady, która świetnie wkomponowała się w klimat książki. Sprawi to widzom dużą przyjemność, dzięki czemu wyjdą z kina rozbawieni i będą miło wspominać czas w nim spędzony.

Neil Gaiman stworzył niesamowicie zaskakującą opowieść o odwadze, honorze, przyjaźni oraz miłości, która jest czymś pięknym. Opowieść o wartościach tak potrzebnych w dzisiejszym świecie, ale obecnie zepchniętych na dalszy plan. Pisarz idealnie wpasował się w potrzeby dzisiejszych czytelników i nie chodzi tu tylko o fanów fantasy, ale wszystkich miłośników beletrystyki. „Gwiezdny Pył” jest pozycją, której nie można tak po prostu zlekceważyć. Książka ta sprawia, że świat, choć wydaje się strasznym miejscem, może okazać się naprawdę miły i przyjazny.

Autor: Neil Gaiman
Tytuł: Gwiezdny Pył
Liczba stron: 196
Wydawca: MAG

1 komentarz: