niedziela, 30 stycznia 2011

Recenzja: Produkt uboczny - Tomasz Duszyński


Prezenter telewizyjny obdarzony mocą tworzenia rzeczywistości. Świat, w którym klonowanie jest czymś normalnym i często stosowanym. Gdzie Hitler wraz z szalonym naukowcem wykorzystuje zaświaty, by zebrać prawdziwą armię.

Tomasz Duszyński to pisarz młody, debiutujący zbiorem opowiadań „Produkt Uboczny”. Dlatego też biorąc do ręki jego „produkt” nie wiedziałem czego można się spodziewać i jakie skutki uboczne u mnie spowoduje.

Autor stworzył zbiór produktów będących swoistym miksem możliwości, jeśli chodzi o różnorodność fabularną. Począwszy od notki zapowiadającego książkę na stronie wydawcy, po opis na tyle okładki mamy tylko niejasne pojęcie o tym, co może nas spotkać, gdy zagłębimy się w lekturę opowiadań. Jedno jest pewne kontakt z produktem grozi chroniczną bezsennością. Ogół opowiadań zawartych w zbiorze łączy jeden wspólny mianownik, jakim jest post-apokaliptyczny klimat charakteryzujący fabułę poszczególnych opowiadań.

Ziemia przedstawiona jako wielopoziomowy, betonowy moloch przeludniony do granic możliwości. Świat, który leczy – klonowaniem – swe rany po wojnie, która zniszczyła ziemską florę i faunę. Podróżnik w czasie, który dąży do rozwikłania tajemnicy wymarłej planety zwanej Ziemia. Tajna armia Hitlera, która może odmienić losy świata. Opowieść o prezenterze telewizyjnego show, który otrzymuje moc kreowania rzeczywistości. A na końcu wizja świata, w którym żyją mackowate potwory, a ludzie pełnią rolę ich zwierzątek domowych. To tylko krótki opis tego, co czeka na nas w środku książki.

czytaj więcej

Cała recenzja ukazała się na portalu Histmag.org

Autor: Tomasz Duszyński
Tytuł: Produkt uboczny
Liczba stron: 264
Wydawca: Fabryka Słów
Wydanie: I
Rok wydania: 2007
Cena: 26,95 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz